Вічний романтик і мандрівник Микола Яненко

Багата наша поліська земля цікавими і талановитими людьми. Микола Михайлович Яненко з Попільні, якого називають вічним романтиком і мандрівником – гордість не тільки Житомирщини, а й всієї української дитячої літератури. Письменник, твори якого відзначені преміями імені Миколи Трублаїні (1980) та Лесі Українки (1998) за творчість для дітей. Вже не одне покоління українських дітей виросло на його книгах.

Творчість Миколи Яненка називають маленьким островом в океані української дитячої літератури. Острів, який не схожий на інші острови. Це цілий світ незвичайних подій, природних явищ, світ дивовижних країв Півночі і Далекого Сходу, світ витривалих, мудрих і добрих людей різних професій. А звідки прийшов у літературу і дитячі серця прозаїк-мариніст?

Микола Яненко народився 7 жовтня 1941 року в селищі Попільні на Житомирщині. Після закінчення місцевої десятирічки два роки був літературним працівником районної газети, потім служив в армії. Далі навчався в Одеському морехідному училищі рибної промисловості і , закінчивши його, почав працювати на риболовецьких траулерах у морях Північного Льодовитого та Тихого океанів. Деякий час працював кореспондентом газети «Правда тундри» на острові Ямал.

Скрізь зустрічався з цікавими людьми, помічав красу природи, дізнавався нове про безмежний навколишній світ Півночі і Далекого Сходу. Враження від пережитого, побаченого, почутого проростали зернами творчості, просилися на папір. Став у пригоді і досвід роботи в газеті. Почав писати оповідання.

Так і з’явились одна за одною у видавництві «Веселка» збірки оповідань Миколи Яненка для дітей різного віку: «Дім серед хвиль» (1976), «Подарунок гарпунера» (1977), «Дорога до північних оленів» (1979) та інші книги.

Після далеких мандрівок повернувся у свою рідну Попільню. Закінчив інститут, освоївши спеціальність інженера-енергетика. Багато років працював диспетчером електричних мереж. А книги продовжували з’являтися на світ. В 1996 році житомирське видавництво «Полісся» видає книгу М. Яненка «Цвітуть в океані квіти», куди крім оповідань входить повість «Один серед снігів». А в 1997 році в цьому ж видавництві побачила світ нова книга «Хай буде шторм». І саме за ці видання Микола Яненко отримав звання лауреата премії імені Лесі Українки (1998) за творчість для дітей.

У 2007 та 2008 роках видавництво «Богдан», що знаходиться в місті Тернополі, випустило три нових збірки оповідань Миколи Яненка «Розповіді про море», «Розповіді про Північ», «Хай буде шторм». Окремі оповідання нашого земляка друкувались в різних дитячих журналах («Піонерія», «Барвінок»), антологіях.

Помер Микола Михайлович Яненко 2 червня 2020 року…

Проєкт «Мала академія краєзнавця: 12 історій»
Історія 1: «Микола Михайлович Яненко – вічний романтик та мандрівник»

Хотілося б, щоб творчість Миколи Яненка знали і батьки, і вчителі, і бібліотекарі. Бо саме ми можемо прочитати дитині, порекомендувати для читання цікаву, розумну книгу. Адже твори Миколи Яненка про речі вагомі, важливі для кожної людини. Письменник порушує проблеми вічні, загальнолюдські: доброти, людяності, важливості у житті знань, працьовитості, неповторності довкілля. Твори Миколи Михайловича Яненка для дітей можна поділити на кілька тематичних напрямків:

Цикл оповідань про бувалого, кмітливого і людяного боцмана Бородая («Вимушена посадка», «В шторм», «На краю землі», «Ідемо за тралом»).

Про мужнього майстра на всі руки, мисливця Петра Мірошникова (повість «Один серед снігів»).

Про незвичайні пригоди з морськими тваринами («Дім серед хвиль», «Спасибі вам, дельфіни», «Мандрівник з країни Китанії», «Втеча»).

Про дітей Півночі – маленьких трудівників, дослідників, великих друзів природи («На крижині Ука», «Дорога до північних оленів», «Діти з океанського берега»).

Кожне оповідання, ніби окрема сторінка книги природи, де вирує життя рибалок і мисливців. У тому світі незвичайне все: і тварини океану з їх особливим способом існування, і явища природи, такі неможливі для спостереження у наших рідних краях на Україні, і люди, що мужні, сильні, добрі.

Не будемо переказувати зміст оповідань. Їх потрібно читати, бо вони того варті. Звернемо увагу на те, що і колеги-письменники, і літературні критики, говорячи про творчість Миколи Яненка, звертали увагу на талант автора розмовляти з читачем. Без дидактичних настанов, а просто і романтично, що «…всі оповідання М. Яненка написані доступною для юного читача мовою. Насиченість влучними афоризмами, порівняннями, епітетами надає їм самобутньої художньої образності та стилістичної довершеності» (Л. С. Монастирецький, кандидат філологічних наук, професор-літературознавець Житомирського державного університету імені І. Франка).

А ще вражає той факт, що в дитячих творах Миколи Михайловича немає жодного негативного персонажу. Прочитайте (чи перечитайте) його книги, починаючи з першої і ви переконаєтесь в цьому. Отож всі його книжки крім нових знань ще й засіють в душах дітей зерна доброти і людяності.

Миколі Яненку визнання принесли книги для дітей. Проте вважати його тільки дитячим письменником було б неправильно. Своє мудре слово він промовляє і до дорослих читачів. Його публікації на морально-етичні теми постійно з’являються на сторінках центральної преси, зокрема в українській газеті «Сільські вісті». Читачі вважають, що замальовки з натури такі точні, а характери такі живі і правдиві, що не сумніваєшся: вони з самої гущі життя. Зображуючи складні людські стосунки, талановитий майстер слова хоче, щоб ми подивились на себе збоку, оцінили свої справи і зробили висновок: у які б ситуації не поставило нас життя – будьмо людьми…

Основні твори Миколи Михайловича Яненка

Біля небесних берегів : оповідання для дітей / М. М. Яненко ; в авт. ред. ; мал. з інтернету. – Житомир : Євенок О. О., 2014. – 64 с. : іл. – Випущено на зам. департаменту інформ. діяльності та комунікацій з громадськістю Житомир. облдержадмін. у рамках Програми соціально значущої літ. місц. авт. – ISBN 978-966-2534-99-3.

Дім серед хвиль : оповідання / М. М. Яненко ; худож. Т. П. Капустіна. — Київ : Веселка, 1976. — 40 с. : іл.

Діти з океанського берега : оповідання / М. М.  Яненко ; худож. Т. П. Капустіна. — Київ : Веселка, 1978. — 24 с. : іл.

Дорога до північних оленів : оповідання / М. М. Яненко ; худож. Т. П. Капустіна. — Київ : Веселка, 1979. — 40 с. : іл.

На крижині Ука : оповідання / М. М. Яненко ; худож. В.Чапля. — Київ : Веселка, 1981. — 16 с. : іл.

Подарунок гарпунера : оповідання / М. М. Яненко ; худож. О. Прахова. — Київ : Веселка, 1977. — 24 с. : іл.

Розповіді про море : зб. оповідань / М. М. Яненко ; іл. В. Гавриша. — Тернопіль : Богдан, 2007. — 47 с. : іл. — (Пізнаю світ).

Розповіді про Північ : зб. оповідань / М. М. Яненко ; іл. В. Гавриша. — Тернопіль : Богдан, 2008. — 47 с. : іл. — (Пізнаю світ).

Слідами уссурійського тигра : повість та оповідання / М. М. Яненко ; худож. О. Животков. — Київ : Веселка, 1984. — 24 с. : іл.

Спасибі вам, дельфіни! : оповідання / М. М. Яненко ; худож. М. Ємельянов. — Київ : Веселка, 1989. — 48 с. : іл.

Спокій морю й не сниться / М. М. Яненко. – Житомир : Рута, 2012. – 179 с. – ISBN 978-617-581-150-4.

Хай буде шторм! : зб. оповід. / М. М. Яненко ; іл. С. Бялас. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2008. – 71 с. : іл. – (Пізнаю світ). – ISBN 978-966-408-647-6.

Цвітуть в океані квіти : оповідання / М. Яненко ; худож. Л. Ліберда. — Житомир : Полісся, 1996. — 55 с. : іл.Хай буде шторм! : зб. оповідань / М. М. Яненко ; іл. С. Бялас. — Тернопіль : Богдан, 2008. — 71 с. : іл. — (Пізнаю світ).

Окремі оповідання в збірниках

Безкозирка. Подарунок з далекого краю : [оповідання] / М. Яненко  // Крило до крила, перо до пера : хрестоматія творів письменників Житомирщини / [упоряд. та ред. М. П. Пасічник]. — Житомир : Видавничий центр ЖОО НСПУ, 2005. — С. 249-258.

Безкрилий птах ; Територія душі ; Повертайся, любове! : новели / М. М.  Яненко // Письменники Житомирщини. Кн. 1 / [авт.-упоряд. М. Пасічник, П. Білоус, Л. Монастирецький]. — Житомир : Пасічник М. П., 2010. — С. 292-297.

Діти з океанського берега : [оповідання] / М.  Яненко // Веселка : антол. укр. л-ри для дітей : в 3 т. Т. 3 : Твори радянського періоду : проза. — Київ : Веселка, 1985. – С. 655-659.

Зрада ; Повертайся, любове! ; Заручник любові ; Нерівний шлюб : [оповідання] / М. Яненко // Світло спілкування. – 2010. – № 11. – С. 52-57. – (Літературна сторінка)

Золото з океану / М. Яненко // Поліський дивосвіт : література рідного краю: Житомирщина : посіб.-хрестоматія в 2-х ч. Ч. II : художні тексти / за ред. С. О. Пультера. — Житомир : Полісся, 2002. — С. 309-311.

Материнська любов ; Рятівний постріл ; Снився матросові ліс ; Хай буде шторм! : [оповідання] / М. Яненко // Тет-А-Тетерів : літ. альманах. Кн. 1. — Житомир : Пасічник М. П., 2007. — С. 168-178.

Подарунок з далекого краю ; Подорож до синьої квітки ; На крижині Ука / М. М. Яненко // Тет-А-Тетерів : літ. альманах. Кн. 4 / [авт.-упоряд. М. П. Пасічник]. – Житомир : Рута, 2015. – С. 161-167.

Про життя та творчість Яненка Миколи Михайловича

Бовкун О. Співець моря з Попільні : [зустріч дітей з Миколою Яненком] / О. Бовкун // Житомирщина. – 2018. – 1 черв. (№ 38). – C. 6.

Вічний романтик і мандрівник Микола Яненко : до 70-річчя з дня народж. М. М. Яненка : бібліогр. покаж. літ. для організаторів дит. читання / Обл. б-ка для дітей Житомир. обл. ради ; уклад. А. М. Макаревич. – Житомир, 2011. – 20 с. : іл. –  (Письменники Житомирщини – дітям).

Дубрівка Л. Вітаємо лауреата : [про творчість Миколи Яненка : вітання з присудженням премії ім. Лесі Українки] / Л. Дубрівка // Орієнтир 6+1. — 1998. — 26 лют.

Дубрівка Л. Добрий художник доброго / Лесь Дубрівка // Житомирщина. — 1998. – 26 лют.

Лауреати премії Лесі Українки : [1998 р. Микола Яненко отримав премію за збірку оповідань «Цвітуть в океані квіти] : // Рідне слово. Українська дитяча література. У 2 кн. : хрестоматія : навч. посіб. для студентів пед. вищ. закл. освіти 1-2 рівнів акредитації. Кн. 2 / упоряд. З. Д. Варавкіна та ін. — Київ : Либідь, 1999. – С. 542.

Марковська О. І. Микола Яненко «Дорога до північних оленів» : [знайомство з життям і творчістю письменника з Попільні : розробка уроку] / О. І. Марковська // Література рідного краю : (розробки уроків) / упоряд. К. І. Колесник, А. Г. Стельмах. — Житомир : [Волинь], 2005. — С. 149-151.

Міненко Л. М. Дивосвіт Миколи Яненка / Л. М. Міненко // Поліський дивосвіт : література рідного краю: Житомирщина : посіб.-хрестоматія в 2-х ч. Ч. І : критичний огляд / за ред. С. О. Пультера. — Житомир : Полісся, 2000. — С. 248-253. — Бібліогр.: с. 253.

Микола Михайлович Яненко : [про життя та творчість : сучасники про творчість письменника : новели] // Письменники Житомирщини. Кн. 1 / [авт.-упоряд. М. Пасічник, П. Білоус, Л. Монастирецький]. — Житомир : Пасічник М. П., 2010. — С. 288-297. — Бібліогр.: с. 297.

Монастирецький Л. Вірність дитячій темі : письменнику Миколі Яненку – 60 / Л. Монастирецький // Житомирщина. — 2001. — 9 жовт. — С. 6.

Монастирецький Леонід. З любов’ю до дітей : [коротка довідка про М. Яненка] / Л. Монастирецький  // Яненко М. Цвітуть в океані квіти : оповідання / М. Яненко ; худож.  Любов Ліберда. – Житомир : Полісся, 1996. — Текст з обкл.

Микола Яненко : [про життя та творчість] // Веселка : антол. укр. л-ри для дітей : в 3 т. Т. 3 : Твори радянського періоду : проза. — К. : Веселка, 1985. – С. 654-655.

Бібліографічні посібники

Яненко Микола Михайлович : [біограф. довідка] // Шинкарук В. Літературна Житомирщина : біобібліографічний довідник / В. Шинкарук. – Житомир : Льонок, 1993. – С. 89.

Микола Михайлович Яненко : пам’ятка читачам-учням 1-3 класів / Житомирська обласна бібліотека для дітей. – Житомир : Обласна друкарня, 1983. – 1 л. – (Сер. «Письменники Житомирщини – дітям»).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *