9 вересня – День українського кіно

Професійне свято працівників кінематографії щорічно відзначається у другу суботу вересня.

З 6 по 14 вересня 2023 року у Житомирі відбувається ФЕСТИВАЛЬ УКРАЇНСЬКОГО КІНО за підтримки Українського культурного фонду.

Пропонуємо деякі цікаві факти про кіно, пов’язані з нашим містом.

У Житомирі в 1857 році народився один з перших кінематографістів –  Альфред Федецький, який зняв перший український фільм. 28 грудня 1895 року відбувся перший історичний кінопоказ братів Люм’єр . Федецький же провів зйомку сюжетів про Житомир ще у вересні 1895-го.

У 2008 році фестиваль «Кінотур» у нашому місті відвідав всесвітньо відомий польський режисер Єжи Гофман. З Житомиром його пов’язує фільм «Вогнем і мечем» за Генріком Сенкевичем. У культовому фільмі є курйозний момент:

у 1648 році під Жовтими Водами козаки співають пісню «Наливаймо, браття», яка була написана у ХХ столітті житомирянином Вадимом Крищенком.

У різні роки в Житомирі знімалися епізоди чи окремі великі частини кінокартин.

Чи не найбільше житомирських краєвидів потрапило у дитячий фільм «Савраска» (1989 рік, Кіностудія імені Олександра Довженка).

Під час перегляду стрічки уважний глядач зможе впізнати різні куточки міста: Старий бульвар, Житній ринок, Замкову гору, ліцей № 8, кафе «Райдуга», літак Ту-104-а, підвісний міст у парку, майдан Перемоги, вулиці Михайлівську, Лесі Українки, Бориса Тена та деякі інші місця.

Під час зйомок фільму були цікаві костюмовані епізоди з феєрверками у стилі XIX століття, – розповідає актор, а нині працівник Обласної бібліотеки для дітей та юнацтва Валерій Городничий. – Житомирян зібрали ще вранці, а почали знімати ввечері. Проте цей епізод у фільм так і не увійшов.

Кадри зняті у Житомирі, які не увійшли до фільму “”Савраска” (1989)

У 2008 році на Путятинській площі в Житомирі чехи знімали документальний фільм про злочини НКВС проти чехів в Україні.

За останні роки в нашому місті було відзнято ще декілька стрічок, таких як «Віра. Надія. Любов», «Я тебе ніколи не забуду», «Двоє», «Слов’яни», «1942», «Відлуння». У цих фільмах знялися житомиряни: Володимир Берелет, Петро Авраменко, Олександр Шкарупа, Андрій Ясинський, Дмитро Зіневич, Володимир Рябуш, Сергій Полубинський, Сергій Ананьєв, Сергій Парамонов, наш колега Віктор Мельниченко та багато іншіх.

Кадри з фільму “Віра. Надія. Любов”. Житомир – Ворзель.

Кадри з фільму ” Я тебе ніколи не забуду” зняті у Житомирі

Зйомки фільму “1942”

Кадри з фільму “Відлуння”, зняті в Житомирі

Твоя бібліотека вітає з професійним святом працівників кінематографїі та поціновувачів Українського кіно!

Фото з особистого архіву Валерія Городничого

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *