18 серпня 1836 року народився автор слів пісні “Молитва за Україну”

18 серпня 1836 року, народився Олександр Кониський, письменник, видавець, педагог, автор слів пісні «Молитва за Україну».

Найвідоміші літературні псевдоніми, яких у нього було близько 150, – О.Верниволя, Ф.Ґоровенко, В.Буркун, Перебендя, О.Хуторянин, Полтавець.

Автор численних поезій і прозових творів. Був одним із ініціаторів заснування у Львові Літературного товариства імені Шевченка (1873) та ініціатором перетворення в 1892-му Літературного товариства імені Шевченка в Наукове товариство імені Шевченка (НТШ). Йому пожертвував свою бібліотеку і архів, відкрив стипендію і заповів частину грошей.

1885 року написав слова пісні «Боже Великий, Єдиний» («Молитва за Україну», музика Миколи Лисенка), яка в обробці Олександра Кошиця стала духовним гімном України. Однією з головних праць О.Кониського була повна біографія Тараса Шевченка «Тарас Шевченко-Грушівський» (1898), що вийшла у двох томах. Їй він присвятив останні десять років свого життя, провів величезну роботу зі збирання необхідного матеріалу, відтак відвідав Звенигородщину, інші шевченківські місця, зустрічався з багатьма людьми, які знали Шевченка, роздобув чимало рукописів поета, його листи, спогади про нього сучасників, урядові документи тощо. Ознайомитися з цією визначною в долі О.Кониського працею ви можете в нашій бібліотеці.

Admin
Author: Admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *