Бібліотека відзначає 85-річний ювілей

Саме сьогодні, 16 серпня, #твоя_бібліотека відзначає 85-річний ювілей. Нині Обласна бібліотека для дітей та юнацтва Житомирської обласної ради – одна з найбільших книгозбірень для дітей та юнацтва в регіоні, спеціалізована публічна бібліотечна установа, культурно-просвітницький, інформаційний та дозвіллєвий заклад для дітей та юнацтва, батьків, педагогів і організаторів дитячого читання. Наша бібліотека надає широкий спектр послуг для всебічного розвитку дітей та юнацтва Житомирщини, сприяє організації і проведенню їхнього змістовного дозвілля з використанням універсального за змістом фонду. Є науково-методичним центром для бібліотек 66 територіальних громад Житомирщини.

Насичене сьогодення бібліотеки доповнюється її багатою історією.

Як окрема установа Житомирська обласна бібліотека для дітей була створена 16 серпня 1938 р., через рік після утворення Житомирської області.

У 1945 р. книгозбірню перемістили в пристосоване приміщенні на вул. Котовського, 11 (нині – М. Грушевського, 9), де вона перебувала до 1979 р. Ця будівля, за свідченням архівних джерел, належала предводителю дворянства Волинської губернії Андрію Аршеневському і є пам’яткою архітектури обласного значення кінця XIX ст.

У 1979 році Обласна бібліотека для дітей переїхала до знакового місця – двоповерхового мурованого будинку, що на вул. Пушкінській, 36, що був споруджений 1897 р. спеціально для першої публічної бібліотеки Житомира. У 1992 р. будівлю віднесено до пам’яток архітектури місцевого значення Житомирської області.

Житомирська ОУНБ, яка містилася в цьому будинку, переїхала в нову будівлю на Новому бульварі, 4.

З цього часу у будівлі по вул. Котовського, 11 (нині – М. Грушевського, 9) розпочалася історія Житомирської обласної бібліотеки для юнацтва.

Із здобуттям незалежності України і зростанням читацької активності Обласна бібліотека для дітей та Обласна бібліотека для юнацтва перебудували свою діяльність, відгукуючись на реформи в галузі освіти, відродження національної культури, повернення із небуття історичної спадщини. Задля забезпечення активного читацького попиту, у т. ч. на твори, що були вперше запроваджені у шкільні програми, працівники обласних бібліотек формували тематичні теки «Відроджені імена», розробляли й видавали актуальні біобібліографічні посібники, дбали про придбання нових книжок. Ця робота активно триває і сьогодні.

Рішенням сесії Житомирської обласної ради від 14 липня 2022 року відбулася реорганізація та створення Обласної бібліотеки для дітей та юнацтва Житомирської обласної ради.

Активно діє веб-сайт та сторінки бібліотеки в соцмережах. Нині на сайті Обласної бібліотеки для дітей та юнацтва в рубриці «Книжкова скриня» діти з усієї України та закордону мають змогу прочитати книги відомих авторів в електронному форматі. Зокрема, в бібліотеці активно популяризують твори письменників Житомирщини.

Обласна бібліотека для дітей та юнацтва є учасником багатьох міжнародних, всеукраїнських, регіональних проєктів та програм. Також бібліотека впроваджує власні цільові бібліотечні програми.

Реагуючи на драматичні події в Україні, 2016 р. бібліотека започаткувала локальний Центр громадянської освіти «Квартал МироТворчості» в межах реалізації проєкту «Інтеграція через діалог. Освітня та інтеграційна допомога дітям, які постраждали від збройного конфлікту на Сході України та анексії Криму», який здійснювала Всеукраїнська асоціація викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова Доба» у партнерстві з громадською організацією УМНІЦ (Учбово-методичний науково-інформаційний центр) за підтримки Європейської комісії. З початком повномасштабної війни в Україні проєкт «Квартал МироТворчості» відновив свою роботу.

В.о. директора Житомирської обласної бібліотеки для дітей та юнацтва є Світлана Гресь – українська письменниця, голова Житомирської обласної організації Національної спілки письменників України; кавалер «Ордена княгині Ольги III ступеня», лауреат Літературно-мистецької премії імені Лесі Українки Українського фонду культури, премії Кабінету Міністрів України «За особливі досягнення молоді в розбудові України» в номінації «За творчі досягнення», численних літературних конкурсів, міжнародної премії “Культурна дипломатія”, володар звання «Гордість міста Житомира» у номінації «Митець року». Нагороджена медаллю Міністра оборони України.

Нині велика увага в Житомирській обласній бібліотеці для дітей та юнацтва приділяється науково-методичній роботі, що спрямована на постійний моніторинг діяльності бібліотечних закладів Житомирщини, прогнозування розвитку бібліотек, визначення нових орієнтирів, активізацію проєктної діяльності книгозбірень для дітей та юнацтва, підтримку і розвиток єдиного простору бібліотечного та інформаційного обслуговування дошкільнят, школярів, молоді. Постійно проводяться бібліотечні дослідження проблем дитячого і юнацького читання й дитячої та юнацької книги, бібліотечного обслуговування спільно з багатьма бібліотеками Житомирщини.

Дякуємо нашим читачам, колегам, партнерам, колишнім і теперішнім працівникам, очільникам бібліотеки в різні часи – всім небайдужим до долі книги і гармонійного розвитку дітей та юнацтва.

One thought on “Бібліотека відзначає 85-річний ювілей

  1. Pingback: «Народилась я весною» - творчість Світлани Гресь-Штатської - Житомирська обласна бібліотека для дітей та юнацтва

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *