З чого все починалося…

«Протягом 18 століття Житомир вже остаточно вирвався із тісних напівзруйнованих стін дерев’яного замку і розбігся вузенькими вуличками та хитросплетеним мереживом ще вужчих провулків. Пізніше почалася забудова вздовж основних торговельних шляхів: радомишльського (київсь­кого), вільського (до села Вільськ нинішнього Черняхівського району), станишівського (бердичівського) та левківського. Так виникли основні вулиці: Київська, Вільська (тепер Перемоги), Велика Бердичівська, Левківська (Корольова).

При в’їзді в місто на них встановлювали шлагбауми (рогат­ки), а з приводу відвідання міста імператором – тріумфальні ворота. Останні прикрашали в’їзди до міста на Вільській (біля кладовища) та Київській (біля нафтобази) дорогах. Встановлені, очевидно, у вересні 1816 р., коли в Житомирі побували Олександр І, князь Волконський та граф Аракчеев.

Місто обіймало три пагорби: Петровський, Замковий та Охрімовий. На терені першого виникли Петровська, Зелена (тепер Пушкінська) вулиці другого – Кафедральна, Рибна, Шкільна, Полтавська, Воздвиженська, Замкова (з них залишились тільки Кафедральна, Замкова та Старо-давня). На третьому пагорбі – Подільська, Володимирська (тепер Маяковського), Мала Вільська (тепер Ольжича, в 1980-95 роках – Пархоменка), Стара Вільська та Млинова.

Територія міста тоді становила приблизно 120 гектарів у межах нинішніх вулиць Ольжича, Московської, Пушкінської, річок Тетерева і Кам’янки. У 1782 році вже було більше ЗО вулиць, назви яких розповідають самі за себе: вулиці Залізна, Руднянська, Рибацька, Млинова, Березова, Водна, Броварська, Заїзжа, провулки Гончарний, Кушнір­ський… Це перші назви перших правулиць.»*

Про історію міста багато можуть повідати його вулиці. Кожна має свій час народження, свою старовинну і сучасну історію і свої неповторні риси. Кожна з них – і велика вулиця, і маленький провулок – дуже важливі для історії та архітектури міста.

Багато вулиць Житомира носять імена письменників, вчених, державних і військових діячів. Є особливі вулиці, які названі іменами наших відомих земляків. За цими назвами – життя відомих особистостей, які залишили значимий слід в історії нашого рідного міста.

В місті налічується близько 850 вулиць, майданів, проспектів, бульварів та провулків. Якщо всі їх розгорнути в одну лінію, то вона простягнеться майже на тисячу кілометрів.

Запрошуємо в захоплюючу подорож по великих проспектах та затишних маленьких вулицях мальовничого міста Житомира. Нашу прогулянку ми почнемо з вулиці Пушкінської не випадково. Саме на вул. Пушкінській, 36, у будинку, що є архітектурною пам`яткою ХІХ ст., розташована обласна бібліотека для дітей.


*Житомир : архітектур.-краєзн. нарис / Мокрицький, Георгій Павлович ; слайди С. А. Глабчука. – Житомир : Журфонд, 1997. – 32 с. : слайди.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *