20 лютого 2025 року українська культурна спільнота відзначає 120-річчя від дня народження Уласа Самчука – видатного українського письменника, публіциста, журналіста, громадського діяча, чия творча спадщина стала невід’ємною частиною національного літературного процесу XX століття.
Улас Самчук – літописець України крізь війни, табори, Голод і екзил. Його життєвий і творчий шлях увібрав у себе долю цілого покоління української інтелігенції, що творила в умовах вимушеної еміграції, але не полишала духовного зв’язку з Батьківщиною.
Самчук побував у Німеччині, Італії, Франції, Чехії, Польщі. Досконало володіючи англійською, німецькою, французькою, польською, чеською, письменник чудово орієнтувався в тамтешніх літературах, читаючи твори багатьох письменників в оригіналі.
Зарубіжні дослідники називали його «українським Гомером», вказуючи, що він відкрив світові досі невідому Україну. Улас Самчук є автором шістнадцяти романів, серед яких трилогія «Волинь», «Гори говорять», «Марія», «Чого не гоїть огонь», «Куди тече річка», «Втеча від себе», «Батько і син», збірки оповідань «Месники», «Віднайдений рай», низки повістей, оповідань і статей. Улас Самчук одним із перших розповів світові про трагедію Голодомору 1932-1933 років в Україні.
Він був засновником Організації українських письменників «Слово», Cвiтoвoгo кoнгpecу укpaїнцiв.
У 80-х роках ХХ ст. йшли розмови про висунення Уласа Самчука на Нобелівську премію за роман «Волинь», але, на жаль, до кінця справа не була доведена. Матеріали про життя і творчість письменника містить тематична поличка «Літературними стежками Уласа Самчука» у твоїй бібліотеці за адресою: вул. Грушевського, 9. Запрошуємо до перегляду.