Щорічно 27 січня міжнародна спільнота вшановує пам’ять жертв Голокосту. Свого часу Стівен Спілберг надіслав лист подяки жительці села Кодня Житомирської області Ніні Сохацькій, яка врятувала під час Другої світової 20 єврейських дітей. Відомий американський режисер є головою благодійного фонду “Шоа”. Цей фонд, зокрема, займається і вшануванням тих людей доброї волі, які надавали допомогу представникам інших народів.
Усі вони, ризикуючи власним життям, рятували представників єврейського народу, зокрема дітей. Двадцять єврейських дітей врятувала від загибелі Ніна Сохацька з с. Кодня Житомирського району та її батьки. За цей подвиг уряд Ізраїлю присвоїв Ніні Павлівні звання «Праведниця світу». У листі до нашої землячки Стівен Спілберг написав:
“Шановна пані Сохацька! Поділившись із нами своїми спогадами про те, що Вам довелося пережити в роки Голокосту, Ви дали поколінням можливість відчути свій особистий зв’язок з історією. Ваше інтерв’ю буде ретельно збережено як важлива частина найповнішої бібліотеки спогадів із будь-коли зібраних. У далекому майбутньому люди матимуть змогу побачити обличчя, почути голоси, дізнатися про долі. Вони зможуть слухати та навчатися і завжди пам’ятати. Дякую за Ваш неоціненний внесок, за Вашу мужність, за Вашу душевну щедрість”.
До останніх своїх днів Ніна Павлівна отримувала листи від врятованих її родиною людей з усіх куточків світу. В листах – вдячність за врятоване життя, за подвиг. Ніна Сохацька поряд з домашніми турботами проводила велику просвітницьку роботу. Однією з перших у Житомирському районі порушила питання про встановлення пам’ятника на братській могилі «Кодненський Бабин Яр». У 2000 році в Кодні за її ініціативи було встановлено меморіал євреям, закатованим у 1941-му.
У 2010-му в свої 83 роки, даючи інтерв’ю, Ніна Павлівна не скаржилася ні на здоров’я, ні на соціальну несправедливість. На запитання про насущні бажання, пані Ніна відповіла, що хоче, «аби більше ніколи не було війни, щоб був мир, а, найперше, – здоров’я». Тоді ніхто й подумати не міг, що минуть роки, і на українських землях знову буде війна…
На жаль, Ніни Павлівни вже немає з нами. У 2025-му їй би виповнилося 98 років. Однак пам’ять жива! І сьогодні ми вшановуємо всіх безневинно убієнних та низько вклоняємося Праведникам світу!
Пропонуємо разом переглянути кадри з відомого фільму Стівена Спілберга “Список Шиндлера” та послухати зворушливу “Мелодію” Мирослава Скорика.
Матеріал про Ніну Сохацьку в газеті “Відродження Житомира”