Сьогодні ми відзначаємо 130-річчя з дня народження Бориса Лятошинського — видатного українського композитора, житомирянина, який став фундаментальною фігурою у створенні української класичної музики.
Учень Лятошинського, композитор Леонід Грабовський зазначав, що саме Борис Миколайович ініціював еволюцію академічної музики в Україні. У своїх творах композитор поєднав романтичні традиції попередників із новаторськими підходами до симфонізму, заповнюючи прогалини в українській музичній історії.
Навчаючись у Рейнгольда Глієра, Лятошинський створив свою першу симфонію у віці 23 років. Цей твір став першою професійною симфонією в Україні. Лятошинський одним із перших на теренах України розширив горизонти гармонії, запровадив атональність і модерністські інновації. Поєднуючи в собі елементи романтизму і модернізму, його твори водночас віддзеркалювали європейський вплив і звучали по-новаторськи.
Як стверджують сучасники, до Лятошинського українська симфонічна музика не мала таких масштабних постатей, як Ріхард Вагнер, Дмитро Шостакович, Бела Барток чи Ігор Стравінський.
Важливо, що Борис Лятошинський залишив по собі потужний спадок, який став основою сучасної української академічної музики. Його монументальні симфонії, новаторські ідеї, відданість справі продовжують надихати нові покоління.
Щорічно Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти проводить конкурс на здобуття премії імені Бориса Лятошинського. Гідно шанують видатного композитора і житомиряни – його ім’ям названа одна з центральних вулиць Житомира. В музичній школі, яка носить ім’я видатного земляка, створено музей Бориса Лятошинського.