У всьому світі з 24 по 30 жовтня 2024 року проходить Глобальний тиждень медіаграмотності.
Цьогоріч його темою обрано «Нові цифрові межі інформації: медійна та інформаційна грамотність для інформації, що становить суспільний інтерес».
У час, коли ми щодня перебуваємо в інформаційному потоці і не встигаємо за величезною лавиною інформації, вкрай важливо бути медіаграмотними, вміти розрізняти фейки і виявляти дезінформацію, дбати про свою інформаційну гігієну та кібербезпеку.
Довідково. Медіаграмотність — сукупність знань, навичок та умінь, що дозволяють людям аналізувати, критично оцінювати і створювати різноманітні повідомлення для різних типів медіа.
Стати жертвою маніпулятивних матеріалів, піддатися пропаганді вкрай легко, якщо ви не володієте потрібною інформацією. Небезпека в інформаційному просторі чатує на нас звідусіль. Тож варто бути пильними, ставати обізнаними в цих темах!
Не можна не згадати й про розвиток штучного інтелекту (AI). Разом з позитивною роллю ШІ (штучний інтелект) іноді сприяє тому, що люди ведуться на фейкові новини, довіряють фото та відео, створеним з метою негативного впливу і маніпуляції.
В період повномасштабного вторгнення загроза стати жертвами маніпуляцій чи кібершахрайства зросла врази. Не треба забувати й про негативну роль ворожих ІПСО (інформаційно-психологічні операції).
У Житомирській обласній бібліотеці для дітей та юнацтва, на базі відділу інноваційних технологій, постійно відбуваються навчання з цифрової грамотності.
У цифровому хабі також реалізується проєкт «Дія. Освіта». На сайті твоєї бібліотеки міститься багато корисної і важливої інформації в межах цього проєкту.
Дорослим користувачам і юним читайликам стане в нагоді розділ «Безпечний інтернет».
Ви можете перевірити рівень своїх знань з кібербезпеки, пройшовши відповідний тест.
Цифрові освітні ресурси з інформатики чекають на вас в IT‑студії. Безкоштовні онлайн-уроки навчать застосовувати it-навички у реальних ситуаціях.
Також пропонуємо добірку корисних ресурсів для дітей і дорослих, зокрема:
- Буклет «Мобільна безпека».
- Web-супутник для батьків «Інформаційна безпека дітей в мережі».
- Web-словничок в картинках
- Web-кросворд «Тенета Інтернету» (для дітей середнього та старшого шкільного віку).
Серед корисних матеріалів твоя бібліотека рекомендує:
- Безпека дітей в Інтернеті.
- Сімейні зобов’язання щодо мережевого етикету й безпеки.
- Довідник щодо безпечного Інтернету «Створюємо онлайн-простір разом з дітьми».
- Поради, що допоможуть користуватись Інтернетом обережно «Обачність в Інтернеті».
Глобальний тиждень медіаграмотності дозволить підвищити рівень нашої обізнаності в питаннях кібербезпеки, переконатися, чи ретельно ми слідкуємо за інформаційною гігієною.
Отож, друзі, вдосконалюйте свою інформаційну грамотність разом з твоєю бібліотекою!