Поет-лірик, поет-громадянин, поет-патріот. Біобібліографічний нарис до 70-річчя від дня народження Михайла Пасічника

Пасічник Михайло Павлович – відомий український письменник, автор більше двох десятків книжок, громадський діяч. Лауреат багатьох премій, серед яких: Міжнародна премія імені Івана Кошелівця, Всеукраїнські – Івана Огієнка, Олександра Олеся та Валер’яна Поліщука. Дипломант (2015) та лауреат (2019) Всеукраїнської премії імені Степана Руданського. У 2017 році письменник став лауреатом спеціальної відзнаки літературного конкурсу «Коронація слова» у номінації «Пісенна лірика» за твір «Вірш для гітари кіборга». Михайло Павлович Пасічник – почесний громадянин Бердичівського району, кавалер найвищої відзнаки Житомирської області «Честь і слава

Житомирщини», заслужений діяч мистецтв України. Був першим головою Бердичівської міськрайонної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта».У свої 70 років Михайло Пасічник активно працює в галузях літератури і краєзнавства, у 2021 році його тритомне видання «Двовійна» висувалося Всеукраїнським Товариством «Просвіта» на здобуття Національної премії імені Т. Г. Шевченка 2022 року, наприкінці 2021 побачила світ також його історико-краєзнавча книжка «Гришковецька ОТГ». Нещодавно письменник видав книжку мемуарів «Озирнутися із прийдешнього». Михайло Павлович двічі поспіль переобирався головою Житомирської обласної організації Національної спілки письменників України. На Житомирщині він є одним із тих активних письменників які відвідують школи, вищі учбові заклади, бібліотеки, популяризуючи українську мову та літературу на прикладі свої власних творів.

Голова ЖОО НСПУ Світлана Гресь (Штатська)

Як врятувать себе від часоплину?
Як залишити пам’ять, що ти жив?
Михайло Пасічник

 

Михайло Пасічник
(4.04.1953)

Михайло Пасічник працює в літературі не одне десятиліття, і його творчість не проходить поза увагою широкого читацького загалу та професійних літераторів, у його активі десятки виданих книг. Він – відомий і знаний поет і прозаїк, сатирик і публіцист, видавець і журналіст. І хоч творчість Михайла Павловича набула всеукраїнського статусу й розголосу, живе і працює він там, де й народився, на рідній Житомирщині.
Народився Пасічник Михайло Павлович 4 квітня 1953 р. в селі Половецьке Бердичівського району в сім’ї сільських трудівників Павла Констянтиновича та Надії Омелянівни.
У 1959 р. Михайло пішов до першого класу Половецької середньої школи, яку закінчив у 1970 р. Перші вірші Михайло Пасічник написав у 1968 р. (у 14 років), а надрукував у 1970 р., навчаючись у десятому класі. Після завершення школи Михайло Пасічник вступив на філологічний факультет Житомирського державного педагогічного інституту ім. І. Франка (нині Житомирський державний університет імені Івана Франка), який закінчив у 1974 р.

Два роки поспіль Михайло Пасічник працював учителем української мови і літератури в Дубрівській середній школі Олевського району на Житомирщині. Окрім віршів, уже тоді пише газетні матеріали, друкується в місцевих та республіканських газетах, журналах.

На початку письменницької діяльності М. Пасічника підтримали такі відомі українські письменники як Степан Олійник, Платон Воронько, Абрам Кацнельсон, Михайло Слабошпицький. Своїм літературним вчителем він вважає відомого українського поета-лірика Михайла Клименка. Йому завдячує своїми дебютними публікаціями на сторінках місцевої преси та виходом у світ першої книжки «Робота» (1975 р.). У цій збірці поезій відобразилась оригінальна заявка талановитого автора на власний письменницький шлях.

У 1977 р. Михайла Павловича було прийнято до Спілки письменників України. Працював на різних посадах у молодіжній газеті «Комсомольська зірка», бердичівській міськрайонній газеті «Радянський шлях». У 1983 р. письменник перейшов на відповідальну роботу керівника Житомирського обласного літературного об’єднання, яке з 1979 р. очолював на громадських засадах.

У літературному доробку Михайла Пасічника багато творів: «Робота» (1975 р.), «Право на дорогу» (1981 р.), «Робочий день бджоли» (1983 р.), «Хлібні заповіти» (1988 р.), «Корабельний ліс» (1993 р.), «Роса та іній літ і зим» (1998 р.), «Рясен ряст» (2000 р.), «Скіфське моє Половецьке» (2001 р.), «Роса та іній літ і зим» (вибрані твори у 2-х т. 2003 р.), «Не з оболонок, а з осердь» (2005 р.), «В режимі стиснутих пружин» (2006 р.), «Вказівний перст жони» (2006 р.), «Меди молодих медитацій» (2008 р.), «Не розминутися б із собою» (2009 р.), «О, як негарно збоку!: гумор та сатира» (2009 р.), «Бджолині пасовиська» (2010 р.), «Водоспадний злам» (2010 р.), «Бджолині вибори» (2012 р.), «У вільх цих кров моєї групи» (2012 р., 2015 р.), «Свідомість удосвіта» (2013 р.), «То – біла гарячка Росії» (у 2-х т. 2015 р.), «Четвергова сіль» (2017 р.) «Кроки вечірнього птаха» (2019 р.), «Двовійна. Щоденники спротиву» (2018 р.), «Святослов від Михайла Пасічника» (2020 р.), «Сонячні й місячні тіні» (2021 р.), краєзнавчо-історична книга «Гришковецька ОТГ» (2021 р.).

У творчості М. Пасічника відчувається вплив Василя Симоненка, Андрія Малишка, Володимира Підпалого, Миколи Сома. Він належить до того кола сучасних поетів, які сповідують класичну строгість. Про нього писали знані критики і письменники: Микола Суховецький, професор Петро Білоус, Микола Мачківський, Михайло Слабошпицький.

Коло тем творчості Михайла Павловича: природа, молодість, любов, поетична філософія, сільське життя, хліборобська праця, політична сатира, патріотизм, боротьба за свободу і незалежність Батьківщини, побутовий гумор.

Його твори друкувалися в багатьох газетах та журналах України, зарубіжних країн – Киргизії, Таджикистану, Чехії, Болгарії, США. Окремі твори поета перекладені на чеську, болгарську, англійську, персидську, азербайджанську, киргизьку мови.

Окрім поезії, Михайло Пасічник пише прозові, гумористичні, дитячі твори. Завдяки співпраці з композиторами багато його віршів стали піснями («Мій песик», «Люблю-кохаю», «Україна починається в Бердичеві» та ін.)

Михайло Павлович плідно працює і нині. Тритомник віршованої воєнної епопеї «Двовійна. Щоденник спротиву» номінувався на здобуття Національної премії імені Т. Г. Шевченка. Це вірші громадянина, патріота України у найвищому моральному та суспільному сенсі.

Книга поезій «Сонячні й місячні тіні» стала однією з 12 видань-переможців конкурсу соціально значущої літератури місцевих авторів Житомирщини у 2021 р. На даний час Михайло Павлович підсумовує свою подвижницьку творчість у книзі мемуарів «Озирнутися із прийдешнього».

Письменник є засновником і редактором альманаху «Тет-А-Тетерів», упорядником двотомного видання «Письменники Житомирщини» (20210, 2015 рр.). З 2005 по 2007 р. М. Пасічник – заступник голови Житомирської обласної організації Національної спілки письменників України (НСПУ), а з 2007 по 2017 р. – голова Житомирської обласної організації НСПУ.

Лауреат Міжнародної премії імені Івана Кошелівця (2015 р.), дипломант Всеукраїнської премії імені Степана Руданського (2015 р.), лауреат Всеукраїнських премій імені Степана Руданського (2019 р.), імені Олександра Олеся (2010 р.), імені Василя Юхимовича (2008 р.), імені Івана Огієнка (2011 р.), імені Валер’яна Поліщука (2015 р.), імені Катерини Мандрик-Куйбіди (2017 р.); імені Лесі Українки Житомирського відділення Фонду культури України (2014 р.). Лауреат обласних премій імені Миколи Шпака (1983 р.), імені Бориса Тена (2011 р.), імені Михайла Клименка (2016 р.).

М. Пасічник – заслужений діяч мистецтв України (2016 р.), має відзнаку Президента України – ювілейну медаль «20 років незалежності України» (19 серпня 2011 р.).

На 60-й День народження письменник отримав відзнаку «Честь і слава Житомирщини» (2013 р.). Рішенням Бердичівської районної ради № 161 від 22.08.2012 р. Михайлу Павловичу Пасічнику присвоєно звання «Почесний громадянин Бердичівського району» .

Він був першим у Бердичеві головою міськрайонної організації Всеукраїнського Товариства «Просвіта» (тоді – Товариство української мови імені Т. Г. Шевченка, 1991 р.), балотувався у 1994 р. кандидатом у депутати Верховної Ради України.

Михайло Пасічник завжди серед людей,  продовжує активно працювати на літературній ниві, багато уваги приділяє творчій молоді, його часто можна побачити й почути у затишних залах бібліотек, студентських аудиторіях, учнівських класах. Він  відстоює самостійність у житті й творчості, здатність насолоджуватися тим, що сам зробив і створив.

Сьогодні Михайло Павлович на чолі роду. Дружина поета Галина Андріївна за фахом бібліотекар, нині на пенсії. Михайло Павлович має дві дорослі доньки – Наталю і Оленку, а також п’ятеро внуків.

За висловом Петра Сороки: «Михайло Пасічник у житті багато звідав й пережив, багато шукав і пройшов складний шлях духовного становлення, але ця непроста дорога пошуків привела його туди, куди він одчайдушно прагнув – до життя з високим сенсом і смислом».

Своїх читачів поет закликає не зупинятися на півдорозі, шукати, думати, боротися, докладати зусиль, щоб не загубитись у вічності…

Твори Михайла Пасічника

 1. Пасічник М. Бджолині вибори : гумор і сатира / М. Пасічник. – Житомир : Рута, 2012. – 160 с.
 2. Пасічник М. Бджолині пасовиська : ліричний щоденник / М. Пасічник. – Житомир : Рута, 2010. – 276 с.
 3. Пасічник М. Михайло Пасічник : «Бо напівправда – то й напівбрехня!» / М. Пасічник // Слово просвіти. – 2021. – 10–16 черв. (№ 23). – С. 10
 4. Пасічник М. В режимі стиснутих пружин : поезії / М. Пасічник. – Житомир : Вид-во П. Пасічник, 2007. – 64 с.
 5. Пасічник М. Весняні мотиви : [добірка віршів] / М. Пасічник // Житомирщина. – 2018. – 27 квіт. (№ 30). – С. 7.
 6. Пасічник М. Вже стали в Україні звичні; Дисгармонія; Живу як є – і це резонно…; Шануймося – і будемо багаті / М. Пасічник // Житомирщина. – 2005. – 18 жовт. – С. 8.
 7. Пасічник М. Вибрані твори : [вірші] / М. Пасічник // Культура і життя. – 2018. – 9 берез. (№ 10). – С. 15.
 8. Пасічник М. Війнуло із Московії війною… / М. Пасічник // Світло спілкування. – 2015. – № 18. – С. 59–62.
 9. Пасічник М. Вірші / М. Пасічник // Косень’93. Поезія Житомирщини : альманах. – Житомир, 1993. – С. 73
 10.  Пасічник М. Вказівний перст жони : гумор і сатира / М. Пасічник. – Житомир : Імідж-Воок, 2006. – 60 с.
 11. Пасічник М. Водоспадний злам : поезії у 2 кн. / М. Пасічник. – Житомир : Рута, 2010. – 248 с.
 12. Пасічник М. Гірчиця з рідного поля; Купіте сину книжку / М. Пасічник // Житомирщина. – 2006. – 24 черв. – С. 8.
 13. Пасічник М. [Добірка віршів] / М. Пасічник // Поліський дивосвіт : література рідного краю: Житомирщина : посіб.-хрестоматія : в 2-х ч. Ч. 2 : Художні тексти / за ред. С. О. Пультера. – Житомир, 2002. – С. 469–475.
 14. Пасічник М. Дослухатися совісті, керуватися сумлінням, служити слову : уривки з доповіді Михайла Пасічника на звітно-виборних зборах 17 травня 2007 р. / М. Пасічник // Тет-А-Тетерів : літ. альманах. – Житомир, 2007. – Кн. 1. – С. 3–11.
 15. Пасічник М. Життя у просторі : [добірка віршів] / М. Пасічник // Літературна Україна. – 2013. – 28 берез. (№ 13). – С. 10.
 16. Пасічник М. Закони виживання : вірші / М. Пасічник // Дзвін. – 2012. – № 10. – С. 2–6.
 17.  Пасічник М. Золоте весілля з музою / М. Пасічник // Лицар синіх очей весни : спогади, фотосвітлини, поезії : до 80-річчя Михайла Клименка / [авт.-упоряд. М. Пасічник]. –Житомир, 2006. – С. 60–62.
 18. Пасічник М. Із книжки «Кроки вечірнього птаха» / М. Пасічник // Слово просвіти. – 2020. – 10–16 верес. (№ 37). – С. 9.
 19. Пасічник М. «Кобзар» без поводиря : [вірші про Т. Шевченка] / М. Пасічник // Тет-А-Тетерів : літ. альманах. – Житомир, 2010. – Кн. 3. – С. 60–62.
 20. Пасічник М. Лицар синіх очей весни / М. Пасічник // Лицар синіх очей весни : спогади, фотосвітлини, поезії : до 80-річчя Михайла Клименка / [авт.-упоряд. М. Пасічник]. – Житомир, 2006. – С. 63–80.
 21. Пасічник М. Меди молодих медитацій : інтимна лірика / М. Пасічник. – Житомир : Вид-во П. Пасічник, 2008. – 80 с.
 22. Пасічник М. На повний виріст : Євгену Концевичу; Мені ця трійця й справді як свята…; Євгену Васильоьвичу Концевичу на честь 75-річчя! : [вірші] / М. Пасічник // Лицар нескореного духу : спогади про Євгена Концевича / ред.-упоряд. Г. Цимбалюк. – Житомир, 2014. – С. 66–69.
 23. Пасічник М. На спину я таки не добачаю : вірші / М. Пасічник // Світло спілкування. – 2006. – № 12. – С. 45–46.
 24. Пасічник М. Небесна жінка з іменем Надія… : [вірші] / М. Пасічник // Тет-А-Тетерів : літ. альманах. – Житомир, 2015. – Кн. 4. – С. 38–40.
 25. Пасічник М. Не з оболонок, а з осердь; Філософське; Йде крізь весну, йде крізь осінь він; Стоять окрай дороги…; Справа місто, зліва місто; Попутка й чорновик; Вірш без початку і кінця; Скіфська кухня / М. Пасічник // Крило до крила, перо до пера : Хрестоматія творів письменників Житомирщини. – Житомир, 2005. – С. 130–142.
 26. Пасічник М. Не з оболонок, а з осердь : поезії / М. Пасічник. – Житомир : Імідж-Воок, 2006. – 104 с.
 27. Пасічник М. Очима зелених прозрінь : з маловідомих і ненадрукованих поезій Михайла Клименка / М. Пасічник // Лицар синіх очей весни : спогади, фотосвітлини, поезії : до 80-річчя Михайла Клименка / [авт.-упоряд. М. Пасічник]. – Житомир, 2006. – С. .
 28. Пасічник М. Першопроходець і звіздар (М. Сичу на 65-річчя) : вірш / М. Пасічник // Житомирщина. – 2006. – 24 січ. – С. 8.
 29. Пасічник М. Право на дорогу : поезії / М. Пасічник. – Київ : Молодь, 1981. – 72 с.
 30. Пасічник М. Робочий день бджоли : поезії / М. Пасічник. – Київ : Радянський письменник, 1983. – 71 с.
 31. Пасічник М. Свідомість удосвіта : поезії / М. Пасічник. – Житомир : Рута, 2013. – 452 с.
 32. Пасічник М. Святослов від Михайла Пасічника / М. Пасічник. – Житомир : Вид-во О. Євенок, 2020. – 383 с.
 33. Пасічник М. Твори : З- під палітурки; Блима із болота блекота…; Там…; Тугодум я…; Це – дитинство; Коктебель. Бар; Ключі у космосі висять; Мода на ретро / М. Пасічник // Письменники Житомирщини / авт.-упоряд. : П. Білоус, М. Пасічник, Л. Монастирецький. – Житомир, 2010. – Кн. 1. – С.131–135.
 34. Пасічник М. То – біла гарячка Росії / М. Пасічник. – Житомир : Вид-во О. Євенок, 2015. – 152 с.
 35. Пасічник М. Триєдина світочами : Житомирській обласній організації Національної спілки письменників України – 50! / М. Пасічник // Світло спілкування. – 2015. – № 19. – С. 21–24.
 36. Пасічник М. Три життя однієї людини або дзеркала, в які дивиться доля… : уривки з фантастичного роману / М. Пасічник // Тет-А-Тетерів : літ. альманах. – Житомир, 2008. – Кн.2. – С. 45–103.
 37. Пасічник М. У вільх цих кров моєї групи : лірика / М. Пасічник. – Житомир : Вид-во О. Євенок, 2015. – 296 с.
 38. Пасічник М . Хата : [поема] / М. Пасічник // Світло спілкування. – 2018. – № 24. – С. 72–74.
 39. Пасічник М. Хлібні заповіти : кн. лірики / М. Пасічник. – Київ : Молодь, 1980. – 96 с.
 40. Пасічник М. Що складає земля у корінчики; Хмара схожа на дощову; Бруньки нагострені; День спонтанного вияву доброти; Журавлі-веселики / М. Пасічник // Житомирщина. – 2020. – 6 берез. (№ 18). – С. 12.
 41. Пасічник М. Щось та буде… : [вірші] / М. Пасічник // Світло Спілкування. – 2019. – № 26. – С. 66–69.
 42. Пасічник М. Яблуневі розвидні поета / М. Пасічник // Сад мого життя : Хоку; Рубаї; Танка / М. Клименко; авт.-упоряд. М. Пасічник. – Житомир, 2014. – С. 5–8.
 43. Петро Опанасенко : Політ без приземлення : Спогади М. Пасічника; Листи від вчителя; З неопублікованих віршів П. Опанасенка. – Житомир : Рута, 2012. – 152 с.

Матеріали про життя і творчість Михайла Пасічника

 1. Базилевський В. У режимі підводного човна / В. Базилевський // У вільх цих кров моєї групи : лірика / М. Пасічник. – Житомир, 2015. – С. 5.
 2. Білоус П. «І калину відчувати кров’ю» : [про книгу М.Пасічника «Водопадний злам»] П. Білоус // Житомирщина. – 2010. – 16 жовт. (№ 43). – С. 48.
 3. Білоус П. Народжений у квітні / П. Білоус // В режимі стиснутих пружин : поезії / М. Пасічник. – Житомир, 2007. – С. 5–6.
 4. Білоус П. «Немов фугас на нервах…» / П. Білоус // Тет-А-Тетерів : літ. альманах. – Житомир, 2008. – Кн. 4. – С. 186–187.
 5. Білоус П. Михайло Пасічник: «Терзаю душу болем між домом і Донбасом…» / П. Білоус // Українська літературна газета. – 2015. – груд. (№ 25/26). – С. 21.
 6. Білоус П. Пора дегустації вин / П. Білоус // Тет-А-Тетерів : літ. альманах. – Житомир, 2007. – Кн. 1. – С. 180. – Рец. на кн. : Пасічник М. В режимі стиснутих пружин : поезії / М. Пасічник. – Житомир, 2007. – 64 с.
 7. Білоус П. Щільність пізнього меду / П. Білоус // У вільх цих кров моєї групи : лірика / М. Пасічник. – Житомир, 2015. – С. 3–5.
 8. Білоус П. Щоденник спротиву / П. Білоус // Слово Просвіти. – 2017. – 2–8 лист. (№ 44). – С. 12. – Рец. на кн. : Пасічник М. Двовійна / М. Пасічник. – Житомир, 2017.
 9. БондарчукЛ. Висока естетика Пасічникового слова / Л. Бондарчук // Пасічник М. Водоспадний злам : поезії у двох книгах / М. Пасічник. – Житомир, 2010. – С. 4–7.
 10. Галата О. Наш земляк – лауреат престижної літературної премії : [Пасічник М. став лауреатом Всеукр. літ. премії ім. С. Руданського] / О. Галата // Житомирщина. – 2019. – 21–24 груд. (№ 96). – С. 5.
 11. Геращенко О. Поезія як щоденник святої борні / О. Геращенко // Світло спілкування. – 2016. – № 20. – С. 28 – 29.
 12. Горицвіт Р. Його душа «в жагучім світі» : [зустріч М. Пасічника з читачами] / Р. Горицвіт // Житомирщина. – 2018. – 27 квіт. (№ 28). – С. 7.
 13. Державні відзнаки : [представники Житомирщини відзначені державними нагородами з нагоди 25-ї річниці Незалежності Президентом України] // Житомирщина. – 2016. – 30 серп. (№ 92/93). – С. 2.
 14. Дурава Н. Вивчення поетичної творчості Михайла Пасічника на уроках української літератури (з досвіду роботи в Бердичівському будівельному ліцеї) / Н. Дурава, П. Скавронський // Бібліотеки у збереженні культурної спадщини : Матеріали всеукр. наук.-краєзн. конференції, присвяченої 75-й річниці Обл. б-ки для дітей Житомир. облради (26 вересня 2013 року м. Житомир) / гол. ред. М. Ю. Костриця. – Житомир, 2013. – С. 264–273. – (Наук. збірник «Велика Волинь». Праці Житомир. наук.-краєзн. тов-ва дослідн. Волині. – Вип. 48)
 15. Дяченко В. Туристсько-рекреаційні можливості Бердичівщини. Ч. 3 : Бердичівщина поетична / В. Дяченко, В. Пушкарук // Бердичівська земля у плині часу : у 2-х т. Т. 2 / голов. ред. М. Ю. Костриця. – Житомир, 2007. – С. 246–249. –(Наук. збірник «Велика Волинь». Праці Житомир. наук.-краєзн. тов-ва дослідн. Волині. – Вип. 37).
 16. Костюк П. Флористична лексика в поезії Михайла Пасічника / П.Костюк, О. Пінчук // Житомиру – 1120 (884-2004) : наук. зб. «Велика Волинь». Т. 31. / голов. ред. М. Ю. Костриця. – Житомир, 2004. – С. 316–320.
 17. Лісовський В. Право на дорогу / В. Лісовський // Мелодії осінньої печалі : до 60-річчя Валерія Лісовського : поезії, пісні, спогади, пед. досвід, фотосвітлини / [авт.-упоряд. Б.Лісовський, Н. Лісовська]. – Житомир, 2010. – С. 137–138. – Рец. на кн. : Пасічник М. Право на дорогу / М. Пасічник. – Київ, 1981. – 72 с.
 18. Лісовський В. Проба поетичного зерна / В. Лісовський // Мелодії осінньої печалі : до 60-річчя Валерія Лісовського : поезії, пісні, спогади, пед. досвід, фотосвітлини / [авт.-упоряд. Б. Лісовський, Н. Лісовська]. – Житомир, 2010. – С. 143–145. – Рец. на кн. : Пасічник М. Робочий день бджоли / М. Пасічник. – Київ, 1983. – 71 с.
 19. Лук’янюк О. Свято пера Михайла Пасічника / О. Лук’янюк // Літературна Україна. – 2017. – 13 квіт. (№ 15). – С. 3
 20. Михайло Павлович Пасічник // Письменники Житомирщини / авт.-упоряд.: П. Білоус, М. Пасічник, Л. Монастирецький. – Житомир, 2010. – Кн. 1. – С. 127–128.
 21. Пасічник Михайло Павлович // Довідник Житомирської обласної організації НСПУ з фрагментами історії / упоряд. та ред. М. П. Пасічник. – Житомир, 2005. – С. 12–13.
 22. Пасічник М. Свято слів зі «Святословом» : [інтерв’ю з письменником / записала О. Лук’янюк] / М. Пасічник // Житомирщина. – 2021. – 30 квіт. (№ 28). – С. 10.
 23. Пасічник М. «Спочатку було троє, тепер – тридцять троє…» : [розмова з головою Житомирської обласної організації НСПУ М. П. Пасічником; вела розмову І. Шевченко] / М. Пасічник // Літературна Україна. – 2010. – 11 лист. (№ 41). – С. 6.
 24. Пасічник М. «Я люблю вільху як посвідку свого дитинства» : [інтерв’ю з письменником / записав П. Білоус] / М. Пасічник // Житомирщина. – 2012. – 20 груд. (№ 49). – С. 11.
 25. Сорока П. «Я житом возвеличу звід строфи…» : [штрихи до творчого портрета Михайла Пасічника] / П. Сорока // Слово Просвіти. – 2017. – 2–8 лют. (№ 5). – С. 9.
 26. Степовий В. Краща книга року : [нагородження переможців обласного конкурсу 2013 р.] / В. Степовий // Житомирщина. – 2013. – 15 лист. (№ 127). – С. 2.
 27. Степовий В. «Наш піт береже піхоти кров» / В. Степовий // Житомирщина. – 2018. – 28 верес. (№ 70). – С. 7.
 28. Творчий ювілей, пов’язаний з нашою газетою : [50 років тому газета «Радянська Житомирщина» надрукувала добірку віршів молодого поета М. Пасічника] // Житомирщина. – 2020. – 6 жовт. (№ 67). – С. 12.
 29. Цимбалюк Г. Виклик ординцям : політична сатира Михайла Пасічника / Г. Цимбалюк // Українська літературна газета. – 2019. – 22 лист. (№ 23). – С. 4.
 30. ШевченкоІ. Терзаю душу болем… / І. Шевченко // Житомирщина. – 2015. – 1 груд. (№ 125/126). – С. 10. – Рец. на кн.: Пасічник М. То – біла гарячка Росії / М. Пасічник. – Житомир, 2015. – 152 с.
 31. Шинкарук В. Творчий ужинок поетів Житомирщини / В. Шинкарук // Поліський дивосвіт : література рідного краю: Житомирщина : посіб.-хрестоматія : в 2-х ч. Ч. І : критичний огляд / за ред. С. О. Пультера. – Житомир, 2000. – С. 417–424.
 32. Янушевич М. Які в нас книги – кращі? : [обласний конкурс «Краща книга року» : визначення лауреатів премій імені Михайла Клименка, Василя Земляка, «Дідусева казка»] / М. Янушевич // Житомирщина. – 2010. – 13 листоп. (№ 126). – С. 4.

Михайло Пасічник на сторінках мережі «Інтернет»

 76. Буктрейлер на книгу Михайла Пасічника «То біла гарячка Росії» [Електронний ресурс] / О. Бацюн // YouTube. – Електрон. відеодані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=HTDWh3T0bYU. – Назва з екрана. – Дата публікації: 20.04.2016. – Дата звернення: 20.03.2023.

 1. «Двовійна» Михайла Пасічника – переможець Всеукраїнської премії ім. С. Руданського [Електронний ресурс] / Телерадіокомпанія ВІК // YouTube. – Електрон. відеодані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=-DJP9AXZjAM. – Назва з екрана. – Дата публікації: 23.01.2020. – Дата звернення: 20.03.2023.
 2. Книга поезій «У вільх цих кров моєї групи» [Електронний ресурс] // Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка : сайт. – Електрон. текст. – Режим доступу: https://cutt.ly/r9PE1U6.                                                                                                                                              – Назва з екрана. – Дата звернення : 20.03.2023.
 3. Кримська-Лузанчук І. Малин : Михайло Пасічник святкував у районній бібліотеці власний ювілей поетичним Словом [Електронний ресурс] / І. Кримська-Лузанчук // Інфомалин : сайт. – Електрон. текст. – Режим доступу: https://infomalin.biz/news/kultura/malin/malin-mihaylo-pasichnik-svyatkuvav-u-rayonniy-bibliotetsi-vlasniy-yuviley-poetichnim-slovom.html. – Назва з екрана. – Дата публікації: 18.02.2018. – Дата звернення : 20.03.2023.
 4. Львівські письменники визначили лауреатів Всеукраїнського літературного конкурсу [Електронний ресурс] // DailyLviv.com : сайт. – Електрон. текст. – Режим доступу: https://dailylviv.com/news/kultura/lvivski-pysmennyky-vyznachyly-laureativ-vseukrayinskoho-literaturnoho-konkursu-58546. – Назва з екрана. – Дата публікації: 11.05.2018. – Дата звернення : 20.03.2023.
 5. Михайло Пасічник. Живий письменник владі не потрібен [Електронний ресурс] / О. Побережний // YouTube. – Електрон. відеодані. – Режим доступу: https://cutt.ly/N9PRib9. – Назва з екрана. – Дата публікації: 24.02.2012. – Дата звернення: 20.03.2023.
 6. Михайло Пасічник. Літературні санітари Шевченківської премії [Електронний ресурс] // НСПУ : сайт. – Електрон. текст. – Режим доступу: https://nspu.com.ua/novini/mihajlo-pasichnik-literaturni-sanitari-shevchenkivskoi-premii/. – Назва з екрана. – Дата публікації: 01.12.2021. – Дата звернення: 20.03.2023.
 7. Михайло Пасічник. Я і моє письменство [Електронний ресурс] // Хвиля десни : сайт. – Електрон. текст. – Режим доступу: https://hvilya.com/news/culture/myhajlo-pasichnyk-ya-i-moye-pysmenstvo.html. – Назва з екрана. – Дата звернення : 20.03.2023.
 8. Михайло Сич та Михайло Пасічник – лауреати обласної літературної премії ім. Б. Тена [Електронний ресурс] // 0412 : сайт міста Житомира. – Електрон. текст. – Режим доступу: https://www.0412.ua/news/102213/mihajlo-sic-ta-mihajlo-pasicnik-laureati-oblasnoi-literaturnoi-premii-im-b-tena. – Назва з екрана. – Дата публікації: 20.12.2011. – Дата звернення: 20.03.2023.
 9. Пасічник М. «Я все життя перебуваю в системі символів та знаків…» [Електронний ресурс] / М. Пасічник : [інтерв’ю з Михайлом Пасічником / записав В. Шелепа] // BERDYCHIVBIZ. News : сайт. – Електрон. текст. – Режим доступу:  https://www.berdichev.biz/mihaylo-pas-chnik-ya-vse-zhittya-perebuv/. – Назва з екрана. – Дата публікації: 28.09.2015. – Дата звернення : 20.03.2023.
 10. Пасічник Михайло Павлович [Електронний ресурс] // ЖОУНБ : сайт. – Електрон. текст. – Режим доступу: https://www.lib.zt.ua/ua/outstanding/node/6444 . – Назва з екрана. – Дата звернення : 20.03.2023.
 11. Пасічник Михайло Павлович [Електронний ресурс] // Мій Бердичів : сайт. – Електрон. текст. – Режим доступу: http://surl.li/eqggk. – Назва з екрана. – Дата публікації: 18.07.2008. – Дата звернення : 20.03.2023.
 12. «Поезія – це називання речей своїми іменами». У Малині відбулася зустріч з відомим поетом Житомирщини Михайлом Пасічником [Електронний ресурс] // Полісся.today : сайт. – Електрон. текст. – Режим доступу: https://polissya.today/article/poeziya-ce-nazyvannya-rechey-ne-svoyimy-imenamy-u-malyni-vidbulasya-zustrich-z-vidomym/. – Назва з екрана. – Дата публікації: 17.02.2018. – Дата звернення: 20.03.2023.
 13. Поет Михайло Пасічник презентував нову книгу «Меди молодих медитацій» [Електронний ресурс] / О. Єжель, Ю. Гавриш // YouTube. – Електрон. відеодані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=FobxTd7yYQs. – Назва з екрана. – Дата публікації: 04.05.2016. – Дата звернення: 20.03.2023.
 14. Тема: Презентація книги М. Пасічника «Водоспадний злам» [Електронний ресурс] // На урок : сайт. – Електрон. текст. – Режим доступу: https://naurok.com.ua/tema-prezentaciya-knigi-m-pasichnika-vodospadniy-zlam-271532.html. – Назва з екрана. – Дата звернення : 20.03.2023.
 15. Семчук С. З нагоди свого 65-річчя бердичівський поет Михайло Пасічник провів творчий вечір [Електронний ресурс] / С. Семчук // РІО Бердичів : сайт. – Електрон. текст. – Режим доступу: http://surl.li/eqghc . – Назва з екрана. – Дата публікації: 10.04.2018. – Дата звернення : 20.03.2023.
 16. У ювілейний творчий вечір поет Михайло Пасічник презентував нові книги [Електронний ресурс] / О. Лук’янюк // YouTube. – Електрон. відеодані. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=5iz-e46FOLg. – Назва з екрана. – Дата публікації: 11.04.2018. – Дата звернення: 20.03.2023.

Додаток 1

Сучасники про життя і творчість Михайла Пасічника

            Особливої гостроти та сили голос поета-громадянина Михайла Пасічника набув з початку війни недолугої росії проти незламного народу України, тобто з 2014 року і по сей день. Щоденні жахливі події цієї війни неодмінно знаходили своє відображення у яскравій творчості поета, закарбовуючи їх для майбутніх поколінь. Черговий раз пан Михайло засвідчив себе як непримиримий боєць зі злом та вірний син українського славетного роду.

Але не зважаючи на всі негаразди сьогодення та жахи військового часу, пан Михайло завжди залишається тонким ліриком, головною тематикою віршів якого неодмінно виступає кохання. Його лірична поезія прониклива та життєстверджувальна.

Від себе особливо хотів би подякувати мудрому та вибагливому наставнику Михайлу Пасічнику за плідну та таку необхідну допомогу, яку він надав, редагуючи мою поетичну збірку «Невблаганні». Левова частка успіху книги, безумовно, належить пану Михайлу. Бажаю йому здоров’я на довгі щасливі роки плідного творчого життя у вільній та незалежній Україні!

Олег Антонюк

 Михайло Пасічник не належить до авторів, що товчуться на ярмарку амбіцій. Для нинішних законодавців моди він надто традиційний, якщо не патріархальний. Схоже, поет цим не переймається, а то й вдається до іронії…

Володимр Базилевський

            Поетичні одкровення Михайла Пасічника мимоволі, але невідворотно схиляють до думки, що є щось символічне і генетично зумовлене в тім, що він народився у квітні. Образи квітів – від ранніх пролісків до пізніх айстр і чорнобривців – зринають у багатьох віршах, і в цьому бачиться спрага кольорів, благородство краси, лірична наповненість життя, у цьому впізнається небуденна і небайдужа душа, здатна вловити, розпізнати і відчути чарівне мерехтіння животворного світла.

Петро Білоус

 Перечитавши двічі «То біла гарячка Росії», не змогла визначитися з твором-перевагою особисто для себе. Кожен вірш провокує сплеск емоцій, мозок, ніби операційна система Інтернету, висвітлює конкретний пост страшного сайту «Реалії совісті». Про що б не писав Пасічник, кого б не бачив у творчий момент перед собою – читач йому вірить, розділяє його внутрішній стан і дивується, як поету вдається говорити за мільйони людей.

Оксана Геращенко

 «Я придививсь – аж в неї слізки

Стоять в малесеньких очах!»

Багато років тому мене вразили ці рядки Михайла Пасічника. Так міг написати лише Поет з Божим даром! Схиляю голову не лише перед його талантом, а й перед тією титанічною працездатністю, з якою він щодня (!) творить Поезію. Десятки поетичних книг, тисячі зустрічей із читачами і виступів перед ними, безліч престижних літературних премій і, як результат, всенародне визнання його сізіфової праці – ось із чим підійшов Михайло до свого молодого 70-річчя.

Він і досі не втратив дивовижного вміння дивуватися світу і передавати свій подив людям. Можливо у цьому і є головне покликання письменника. А з тонкого лірика став полум’яним трибуном і глибоким філософом…

Спасибі, Поете!

Василь Головецький

Наша третя з Михайлом Пасічником точка перетину доль – Бердичівський край. Адже я народилась у місті Бердичів, а Михайло Павлович у багатьох своїх творах, зокрема у тих, що увійшли до книги «У вільх цих кров моєї групи», оспівує красу рідного краю, знаходячи особливі образи та метафори завдяки тому середовищу, де він і нині проживає. Тому читач вірить щирості автора, який все своє життя писав про природу і любов, не оминаючи й гострі суспільні теми, адже творча людина завжди відгукується на життєві реалії. Тож оригінальні віршовані ритми Михайла Пасічника спонукають поціновувачів поезії вкотре задуматись над багатьма питаннями, адже у поета постійно «тремтить душа на кончику пера».

Світлана Соболевська

         …поет залишається молодим душею і тілом, що не забронзовів у своєму письменстві, не підноситься над іншими, не прикривається дутою солідністю, не послуговується перед земляками отим поважним «Михайло Павлович», а залишається «Мішою», тобто несе в собі нерозхлюпані дива дитинства, мудрої простоти і граничної доступності, справжньої, а не показної рівності з усіма.

Петро Сорока

          Книжка, вчасна книжка, що її, на мій погляд, варто, повторивши тираж, послати як зброю на передову нашим воякам, сильна іншим – правдивим вираженням любові і ненависті. Поетику її продиктувала війна. Авторові, відомому українському лірикові, можливо, давно хочеться писати по-іншому. Але не може поки що відмовитися від цієї теми і цього стилю М. Пасічник.

(про книгу «То – біла гарячка Росії»)

Микола Суховецький

Якби існувало звання «Народний поет України», то, без сумніву, одним із перших претендентів був би Михайло Пасічник. Академічність та глибинне розуміння душі народу, гармонійно в ньому поєднавшись, сформували цілісну особистість сучасного українського письменника.

Валерій Хмелівський

 Дошкульно й нещадно висміює підлого мокшанського агресора Михайло Пасічник своїми «щоденниками спротиву». Понад півтори тисячі віршів, а радше бойових патронів, увібрав у себе його двотомник «Двовійна». Сміливо можна сказати, що це унікальне видання стоїть на першій лінії оборони не лише нашої гідності, а й Незалежності взагалі.

Григорій Цимбалюк

 І читачів, і літературних критиків привабила особлива метафоричність віршів М. Пасічника, його посилена увага до правічної народної моралі, лаконізм і підкреслена афористичність… Твори Михайла Пасічника змушують читачів включатися у процес співмислення і співпереживання, хвилюють уяву, спонукають до активної дії.

Володимир Шинкарук

 

Додаток 2

Михайло Пасічник, поет і воїн

Слова і почуття…
Слова і дати.
Не поступитися…
Сказати «НІ!»
Як офіцер – то маєш воювати.
Твої слова – твої стійкі солдати:
Поету воювати не звикати.
Словами ворогу удар завдати,
негідника негідником назвати.
Поети теж потрібні на війні.
І душі побратимів рятувати…
Поети там, насправді, головні!
* * *

Михайлу Пасічнику

Які слова здивують Майстра слова?
А чи потрібні конче ті слова,
коли тобі Пегасову підкову
подарувала воля степова?
Пегас…
А може, половецькі коні?
Чи жеребці козацьких ватажків?
Яка різниця?
Є перо в долоні!
І є в душі натхнення для рядків.
І є тяжіння батьківської хати…
І є тяжіння рідної землі…
І є слова –
твої стійкі солдати,
і одночасно –
стріли і шаблі!

Валерій Хмелівський

Ви певні?
Ви певні – я почав старіть?
Ні, я квітневий навіть в серпні:
В моїх очах все той же світ,
Все та ж любов у ритмі серця.
Ви впевнені – я похиливсь?
Ні, то відчувши юну спрагу,
Я на прожите задививсь
І трохи втратив рівновагу…

Михайло Пасічник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *