Птахи нашого краю

Невід’ємною частиною природнього середовища є птахи. Вони поширені скрізь, де є на землі сприятливі умови для їхнього життя. Скільки шкідливих комах і личинок знищують вони за літо, не злічити! Працюють, не покладаючи крил! Птахи – справжня окраса природи. Вони чарують нас розмаїттям свого оперення, гнучкістю поведінки і, звичайно, співом. В Україні налічується більше 400 видів птахів. Наш край теж відзначається багатством і різноманітністю пташиного світу. Організаторам дитячого читання ми рекомендуємо бібліографічний урок.


 Рибалочка

Рибалочка

Невеличкий птах, трохи більший за горобця. Блискуче темно-голубе оперення його верхньої частини тіла контрастує з рудою нижньою частиною. Вражає довгий дзьоб. Прилітають до нас рибалочки у березні-квітні, оселяються біля водойм, де є схили або круті береги. Протягом місяця Рибалочка риє нору, яка і є гніздом птаха, в якій у квітні-червні відкладає по 3-7 яєць. Вхід до нори завжди над водою, але добре замаскований. Закінчивши «виховання» першого виводку пташенят, рибалочки часто вдруге відкладають яйця і таким чином «виводять» малюків двічі за літо.

Бугай

Бугай

Це найменші чаплі (менші за ворону). Гніздяться вони вздовж берегів. Оселяються ці птахи скрізь, де є водні простори із заростями очерету чи заплавні ліси. Прилітають до нас у березні-травні. Гнізда мостять досить низько на деревах, кущах, в очереті. Живляться бугайчики дрібними тваринами. Цікаво, що такий маленький птах видає звуки, які скидаються на ревіння дужого бика. Завдяки своєму рудувато-вохристому із поперечними смужками забарвленню, бугай досить добре маскується у заростях очерету. До того ж, бугай веде нічний і сутінковий спосіб життя, і це ще більше ускладнює зустріч із ним у природі.

Глухар

Глухар

Найбільшими лісовими птахами на Житомирщині є глухарі. Кількість цих птахів постійно зменшується. Це пов’язане із полюванням на них і зменшенням площі незайманих старих лісів, у яких живуть глухарі. Самець-глухар набагато яскравіший (чорно-бурий з блиском) і трохи більший від самки, оперення якої під колір опалого листя й сухої трави. Саме тому глухарка сама виховує потомство (до 10 пташенят). Самець у своєму яскравому вбранні настільки помітний, що швидше «викриє» місце перебування пташенят, ніж сховає їх від небезпеки.

Дятел

Дятел зелений

Дуже красивий птах з яскравим оперенням. Це найбільший птах дятлоподібних, що мешкає на Поліссі. Поширений у великих мішаних, листяних і рідких світлих лісах, гаях, парках та садах. Дятел – дуже сторожкий птах. Окремі пари дятла зеленого оселяються далеко один від одного, і тому зустріти їх нелегко. Однак у гніздовий період птахи видають свою присутність «сміхом»: самка й самець по черзі кричать цілий день. На відміну від звичайного строкатого дятла, зелений дятел барабанить по дереву значно рідше. Цікаво, що цей птах опирається на хвіст, коли сидить на дереві. Дятли ніколи не заселяються у старі гнізда. Щороку ці птахи видовбують собі нове житло. Живиться птах різними комахами та їхніми личинками, яких знаходить у стовбурах дерев. Вони чудові санітари лісу!

Зозуля

Зозуля

Зозулі мають певні пристосування для того, щоб підкидати яйця в чужі гнізда (до 20 загалом за сезон). За силуетом і забарвленням вони схожі на хижого птаха – яструба, який полює на маленьких пташок. Тому птахи-хазяїни гнізд лякаються зозулі, коли та наближається до їхнього гнізда, і відлітають від нього. Хоч наша звичайна зозуля трохи менша за голуба, однак яйця в неї невеликі, майже такі самі, як у птахів-хазяїв. Це перелітний птах. Прилітає в кінці квітня – на початку травня. Користь від зозулі неймовірно велика: вона поїдає багато різних шкідливих комах, волохату гусінь, яку інші птахи не їдять. Тому, незважаючи на паразитичний спосіб життя, її слід вважати корисним птахом.

 Лелека

Лелека білий

З поверненням лелек у рідний край починається справжня весна. Помічено, що лелеки в один і той самий день з’являються біля своїх домівок –
19 березня. Назва «лелека» походить від давньоукраїнської назви сонця «лель», що означає «світлий». Лелека звичайний – великий білий птах з довгою шиєю і міцними ногами. Лелек у народі ще називають чорногузами, бузьками, буслами. Птахи постійно мешкають у сільській місцевості та уникають міст. Жаби разом з гадюками, вужами та ящірками є головною поживою для цього птаха. Повернувшись з вирію, лелеки одразу ж беруться підправляти своє гніздо. Лелеки безмежно віддані своїй родині, ревно піклуються про потомство. Особливістю цих птахів є те, що вони можуть спати під час польоту.


ЖуравельЖуравель

Журавель – птах знаменитий. Про журавлиний клин знають навіть ті, хто ніколи його не бачив.
У багатьох народів цей птах – символ вірності, щастя, довгого життя. В Україні є два види журавлів: журавель сірий і журавель степовий.
У болотних районах Полісся гніздиться журавель сірий – великий довгоногий птах, завбільшки як свійська гуска, з довгою шиєю, прямим сильним дзьобом. Як рідкісний птах журавель сірий занесений до Червоної книги України.

Зимують журавлі у Північній та Східній Африці та Південній Азії. Повертаються з вирію – на свої постійні місця гніздувань, зокрема на болотисті місця, зарослі очеретом.

Бджолоїдка

Цей птах із позолоченим оперенням завбільшки з шпака. Місцями гніздування є стрімкі схили ярів, урвищ, де в ґрунті вони риють нори (завглибшки до
1,5 м). Тримаються птахи зграйками по 5-30 особин. Бджолоїдки приносять велику користь, бо знищують велику кількість шкідників зернових та інших культур: листоїдів, хрущів, трав’янистих клопів тощо. Вони довго тримаються в повітрі, а свою здобич ловлять в польоті, іноді, ніби зависаючи в повітрі практично на одному місці. Бджолоїдками птахи називаються через те, що в похмуру погоду ловлять бджіл, оскільки тоді інших комах у повітрі дуже мало.

Сойка

СойкаСойка – невеликий птах (маса – 200 грам). Це найбільший ворог багатьох дрібних птахів, адже вона руйнує гнізда, краде яйця й маленьких пташенят. Цей птах оселяється в листяних і мішаних лісах, садах, парках, скверах, гніздиться на деревах. Живляться сойки навесні та влітку комахами, гризунами, іноді яйцями і пташенятами дрібних птахів, а взимку – жолудями та горішками. Сойки мають строкате пір’я: на голові червонуватий  чубчик, а на крилах – яскраві сині плями. Цей птах ховає у різних місцях запаси, які взимку стають йому ласощами. Цікаво, що сойки здатні копіювати сторонні звуки: спів інших птахів, звуки звірів, сигнал телефонів, сигналізації тощо.

Соловей


Соловей

Цей оливково-бурий птах розміром з горобця не привертає уваги своїм забарвленням, проте, з давніх-давен зачаровує людину своєю чудовою піснею. Прилітають солов’ї з місць зимівлі у кінці квітня – на початку травня. Першими з’являться самці, які займають гніздо і через декілька днів починають співати. Згодом прилітають самки. Гніздо соловей влаштовує в ямці на землі, зрідка над землею в кущах. Будує соловей гніздо біля двох тижнів із сухої трави, листя, корінців, волосся тощо. Живляться солов’ї комахами та гусінню, яких здобувають на поверхні ґрунту і під опалим листям, а восени ще й ягодами. 

 


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *