Покарані за вірність

У Житомирській обласній бібліотеці для дітей та юнацтва є унікальна книжка Петра Тарасюка, журналіста, правозахисника  та Олега Качинського  «Покарані за вірність». Це – документально-публіцистичне видання про репресованих жінок Житомирщини, покараних лише за те, що не зрадили своїх чоловіків, яких оголосили «ворогами народу» і які не підписали свідчення в зраді батьківщини. Мета книги –   зберегти пам’ять про цих мужніх дружин і матерів, розповісти їхні історії.

У 1938 році в Казахстані для осіб, висланих з місць постійного проживання, органами держбезпеки було відкрито Акмолинське жіноче спеціальне відділення («АЛЖИР» – рос. «Акмолинский лагерь жен изменников Родини»). У табір влада звозила жінок «зрадників батьківщини». Ув’язнених погано годували і одягали. Вони змушені були  важко працювати, власноруч будували бараки в мороз та спеку. Спали на нарах без матрасів, на яких був лише дерев’яний настил та солома.

У таборі «26-а точка» відбували ув’язнення 7620 дружин «зрадників батьківщини». Співавтор книги Олег Анатолійович Качинський опрацював список 743-х українок і опублікував у книжці  «Покарані за вірність» прізвища та імена 24-х бранок, уродженок Житомирської області, репресованих як членів сімей «зрадників».

У книжці містяться і матеріали архівної кримінальної справи Качинського Станіслава Антоновича (діда Олега Качинського), засудженого НКВС за «контрреволюційну діяльність». За антирадянську агітацію та пропаганду у віці 36 років він був оголошений ворогом трудящих, заарештований та розстріляний у Бердичівській тюрмі. Похований у таємній братській могилі. Його син Анатолій мав публічно зректися батька, щоб вступити до лав комсомолу, але не зробив цього.

Качинського Станіслава Антоновича реабілітували посмертно на початку 90-х за відсутністю в його діях складу злочину.

Видання присвячене воїну 95-ої аеромобільної бригади ЗСУ України Качинському Владиславу Євгенійовичу, полеглому в бою за незалежність України.

 

Anna Bohaichuk
Author: Anna Bohaichuk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *