Відійшов у вічність Василь Овсієнко

На 75 році життя відійшов у вічність Василь Овсієнко, уродженець Житомирщини, дисидент, член Української Гельсінської групи, правозахисник і громадський діяч, який 13,5 років провів у радянських концтаборах. Василь Овсієнко народився 8 квітня 1949 року в селі Ставки Радомишльського району Житомирської області. Зростав у селянській багатодітній родині. У 1967–1972 роках навчався на філологічному факультеті Київського університету імені Тараса Шевченка. 5 березня 1973 року був заарештований за звинуваченням у проведенні антирадянської агітації та пропаганди. Отримав термін чотири роки позбавлення волі в таборах суворого режиму.

Звільнившись у березні 1977-го, жив під адміністративним наглядом у рідному селі й працював у колгоспі художником-оформлювачем. Підтримував листування з іншими дисидентами та їхніми родинами.

8 лютого 1979 року був засуджений Радомишльським райсудом до 3 років позбавлення волі «за спротив міліції». Відбував ув’язнення в м. Вільнянськ Запорізької області і в м. Коростень на рідній Житомирщині. 26 серпня 1981 року Овсієнко був засуджений Житомирським обласним судом «за антирадянську агітацію й пропаганду». Відбував покарання у таборі особливого режиму в Пермській області разом із Василем Стусом та іншими українськими політв’язнями. Відмовився свідчити у справах Левка Лук’яненка, Василя Стуса та інших дисидентів. Виступав на їх захист.

Після звільнення знову працював у рідному селі художником-оформлювачем, бо до роботи вчителем не допустили.

У вересні 1988 увійшов до Всеукраїнської координаційної ради Української Гельсінгської Спілки, очолював її Житомирську філію. Василь Овсієнко був координатором програми Харківської правозахисної групи. Записав і опублікував найбільшу кількість інтерв’ю із політв’язнями, активно працював над створенням їх біографічних довідок. Був учасником експедиції з перепоховання Василя Стуса, Олекси Тихого і Юрія Литвина, створення в Пермській області Меморіалу жертв тоталітаризму.

12 січня 2000 року Василю Овсієнку була присуджена Премія імені Василя Стуса в галузі публіцистики. Також є лауреатом Премії імені Івана Огієнка в номінації «Громадська діяльність». Нагороджений орденами «За заслуги» ІІІ ступеня, «За мужність» І ступеня, орденом «Князя Ярослава Мудрого» V ступеня. Житомирська обласна бібліотека для дітей та юнацтва висловлює щирі співчуття рідним та близьким Василя Овсієнка. Його життя і невтомна боротьба, впевнені, надихатиме нові покоління українців бути гідними синами та доньками своєї землі.

#твоя_бібліотека_вшановує

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *