Олена Пчілка – перша в Україні жінка-академік

17 липня 1849 року народилася Олена Пчілка – відома письменниця, перша в Україні жінка-академік, мати Лесі Українки.

Справжнє її ім’я – Ольга Косач. Аристократка за походженням, народилася в місті Гадяч, що на Полтавщині, рідна сестра славетного професора Михайла Драгоманова і дружина впливового юриста, статського радника Петра Косача, мама шістьох дітей, серед яких Леся була п’ятою.

У Києві, під впливом старшого брата Михайла Драгоманова, увійшла до об’єднання інтелігенції “Громада”, де й познайомилася з майбутнім чоловіком, молодим адвокатом Петром Косачем. По заміжжі 19-річною переїхала до Звягеля (Новоград-Волинський). Там містяни й почали Ольгу звати Оленою, а “пчілкою” – за непосидючість, називав чоловік. Так народився відомий псевдонім.

Її поважали не лише як господиню великої зразкової сім’ї, а й за публіцистику та перекладацький фах: вона адаптувала світову класику – від Овідія до Гюго, написала чимало літературно-критичних статей про Михайла Старицького, Євгена Гребінку, Миколу Лисенка. Збірку віршів «Думки-мережанки» цитувала вся тодішня творча еліта, а її прогресивність захоплювала сучасників. Понад 10 років була видавцем патріотичного журналу «Рідний Край».

Пчілка була першою українкою, чий чоловік пішов у декретну відпустку. Після народження Лесі Ольга Петрівна потребувала лікування на курорті, куди вона й поїхала, залишивши чоловіка з немовлям. Петро Косач спеціально для цього взяв відпустку на службі, а працював він, між іншим, головою Луцько-Дубенського з’їзду мирових посередників.

Олена Пчілка збирала зразки народних вишивок. Видала книгу «Український народний орнамент» і була першим дослідником і знавцем української вишивки. Любила гарні книжки, знала п’ять іноземних мов, змолоду любила танцювати та гарно одягатись.

Вона була однією з найосвіченіших жінок свого часу. Першою з жінок взялася модернізувати і реформувати українську мову. Адже століттями мову спрощували до рівня сільських говірок. І Олена Пчілка разом з Михайлом Старицьким, Іваном Франком, а потім з донькою Лесею Українкою працювала над збагаченням української мови. Саме Олені Пчілці, наприклад, належать звичні зараз, а колись неіснуючі слова «палкий», «променистий».

Фото з мережі “Інтернет”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *