Картини, написані світлом. Творчість фотохудожника Віктора Одоміча

Віктор Миколайович Одоміч – член Національної спілки фотохудожників України, голова Житомирської обласної організації Національної спілки фотохудожників України, лауреат міжнародних та вітчизняних фотоконкурсів. Автор фотовиставок, фотоілюстрацій, буклетів, календарів, численних публікацій у пресі. Організатор щорічного обласного фотоконкурсу «Рідний край – моє Полісся».

Віктор Одоміч народився 5 травня 1952 року. Зацікавився фотографією в 17 років. Перші любительські знімки робив фотоапаратом «Смєна – 7». На початку 1980-х років самостійно розпочав глибоке вивчення фотографії. Став членом Житомирського фотоклубу «Тетерів». Фотографував фотоапаратом «Зеніт-ЕМ». Захоплювався різними жанрами фотографії (фотопортрет, жанрові фотографії), але перевагу віддавав фотозйомці пейзажу.

Вся трудова діяльність Віктора Одоміча пов’язана з природою і фотографією: тривалий час працював екологом в обласному екологонатуралістичному центрі, керівником фотогуртків в профтехосвітніх закладах.

У 1990-тих роках був фотокореспондентом місцевих газет: «Віче», «Житомирщина молода», «Вечірній Житомир». У 2007-2010 роках працював у журналі «Бізнес Полісся».

З 2002 – член Національної спілки фотохудожників України.

У 2003 році Віктора Одоміча обрано головою Житомирської обласної організації НСФХУ. У цей же час працював методистом з фотомистецтва Житомирського обласного Центру народної творчості. За час свого захоплення фотографією брав участь у багатьох міжнародних, всеукраїнських, обласних фотоконкурсах та фотовиставках і неодноразово займав призові місця.

Автор персональних фотовиставок: «Поліські барви» (2000), «Від Криму до Карпат» (2008), «Мальовнича Україна» (2014), «Краса Житомирщини» (2017), «Неповторні барви України» (2019) тощо.

Віктор Одоміч надзвичайно вимогливий до своїх робіт: він прискіпливо і ретельно шукав сюжет, натуру, ракурс, оптимальне освітлення. Його роботи завжди продумані і вивірені. Саме тому виставки фотокартин були яскраві, неординарні. Його світлини – справжні мистецькі твори, від яких отримуєш естетичне та інтелектуальне задоволення.

Після персональної фотовиставки «Краса Житомирщини» Віктор Миколайович, за підтримки друзів та колег-фотохудожників, почав готувати матеріали для фотоальбому. Подав необхідні документи до Житомирської обласної державної адміністрації – і в результаті виграв грант на фінансування. Чотири роки готувалась книга до видання. Віктор Одоміч, за його словами, переглянув свій величезний архів фотографій, намітив, що треба відзняти, що – перезняти… І став їздити цікавими місцями нашого краю – робив пейзажні та етюдні фото. Потім був відбір фотографій, назви, вироблення дизайну, друк альбому в Києві у видавництві «Майстер книг».

У 2019 році вийшов друком фотоальбом Віктора Одоміча «Мальовнича Житомирщина». Фотоальбом – суто мистецьке видання. Навіть зовні він виглядає солідним фоліантом! А його зміст становлять близько 180 пейзажних та етюдних знімків, зроблених Віктором Одомічем у 1997-2019 роках. На фотографіях практично немає населених пунктів та будівель, відсутні й зображення людей. Лише краєвиди природи – надзвичайно прекрасні. Зимовий ліс, осінні луки, весняні річки, літні галявини, соковиті та приглушені барви, оригінальні й несподівані ракурси. Альбом «Мальовнича Житомирщина» показує неповторність природи нашого краю, мовби ще й закликає всіх жителів області берегти цю дивовижну красу.

Загалом випущено 1000 примірників фотоальбому, які потрапили до бібліотек та музеїв області 2019-2020 рр. Автора-фотохудожника прийняли до лав Почесних Амбасадорів Житомирщини.

У своїх мандрівках з фотоапаратом Віктор Миколайович вивчав  всю область. За багато десятиліть своєї творчості побував у кожному куточку нашої Житомирщини – починаючи з південного Любарського району й завершуючи північними Олевським та Овруцьким. Серед них – загальновідомі пам’ятки природи і знакові місця, такі як скеля Крашевського, скеля Чацького, Ольжині купальні, Овруцько-Словечанський кряж, Поліський заповідник… Але дуже багато знімків зроблені у, здавалося б, нічим непримітних місцинах. Проте, навіть там можна знайти й закарбувати красу поліської природи. І кожна фотографія чимось пам’ятна.

Автор фотографій Віктор Одоміч розповідав:

«Якось я знайшов величезну ромашкову галявину біля села Великих Кошарищ. Зробив кілька знімків, але того дня сонця не було, тож фото вийшли неконтрастними. Вирішив приїхати туди завтра. Повернувся до Житомира, але вже ввечері вдома подумалось: а раптом вранці там гнатимуть череду, і корови ці ромашки понищать? Тож схопив спальний мішок, фотоапаратуру і гайнув на попутку – дістався Великих Кошарищ, розташувався у спальнику край галявини. І вранці зробив дуже класні фото!

А під час фотографування представників дикої фауни часто доводиться подовгу сидіти у засідці, щоб зробити вдалий кадр. Пам’ятаю, саме так я кілька годин чекав на вихід із лісу оленів у Явненському лістництві неподалік Баранівки.

Коли ж на одному з боліт фотографував сіру чаплю, довелося повзти по-пластунські через очерет до обраного місця зйомки. А задля хорошого знімка двох лелек у гнізді на дереві приїздив у те місце чотири рази! Але вони весь час стояли невдалим боком до мене. На четвертий раз я розчарувався, зібрав апаратуру і пішов. Аж бачу – лелеки повернулись у мій бік, та ще й граціозно підстрибують у гнізді! Тож я побіг назад, налаштував об’єктив і зробив прекрасне фото.

Але, буває, до радості додається й смуток. Бо часто доводиться бачити недбайливе ставлення людей до природи. Один із моїх знімків зветься «Передчуття зими». Зняв я його на березі Тетерева в Житомирі, в районі паперової фабрики. Налаштував штатив з фотоапаратом і лише тоді помітив, що на передньому плані берег річки всіяний різним непотребом: пластиковими пляшками, уривками паперу, пакетами… Тож довелося відкласти убік фотоапарат і позбирати це сміття з берега. Тільки опісля зробити красиве пейзажне фото».*

Багаторічне захоплення творчою фотографією сформувало особистість фотохудожника зі своїм баченням світу та розумінням творчих пошуків. Віктор Одоміч вміє побачити красу в малому, зафіксувати швидкоплинну мить, показати буденне як диво та змушує нас, звичайних жителів міст – заклопотаних та неуважних, потрапити в тенета гармонії природи та краси.

Помер Віктор Одоміч 20 жовтня 2021 року.

«Фотограф – особлива людина, яка наділена любов’ю до світу та людства, загостреним почуттям до прекрасного, спроможністю бачити життя у всій його красі. Окремі пейзажі бачили багато людей та лише ті, що мають особливий дар бачення, фіксують красу та велич природи на світлині і відкривають людям те прекрасне, що є у житті. Таке бачення і породжує художній твір фотомистецтва».  Віктор Одоміч

*Бовкун С. А вона ж таки мальовнича! : побачив світ унікальний фотоальбом пейзажів Житомирщини / Сергій Бовкун ; фот. авт. та Віктора Одоміча // Житомирщина. – 2020. – 21 лют. (№ 14). – С. 6. – (Край рідний).

Валерій Мельников – фотохудожник, м. Бердичів (портрети).
Фотографії опубліковані з дозволу автора.


Література

Одоміч В. М. Мальовнича Житомирщина : фотоальбом / В. М. Одоміч ; авт. передм. О. Білошицька-Костюкевич. – Житомир ; Київ : Майстер книг, 2019. – 162 с. : портр., фотоіл. – ISBN 978-617-7652-31-0.

Бовкун С. А вона ж таки мальовнича! : побачив світ унікальний фотоальбом пейзажів Житомирщини / Сергій Бовкун ; фот. авт. та Віктора Одоміча // Житомирщина. – 2020. – 21 лют. (№ 14). – С. 6. – (Край рідний).

Соболь В. «Краса Житомирщини» : [фотовиставка пейзажів В. Одоміча] / Володимир Соболь ; фот. авт. та Віктора Одоміча // Житомирщина. – 2017. –10 жовт. (№ 74). – С. 6.

Соболь В. «Неповторні барви України» / Володимир Соболь ; фот. авт. та Віктора Одоміча // Житомирщина. – 2019. – 20-23 квіт. (№ 14). – С. 6.

Соболь В. «Рідний край – моє Полісся» : [голова журі фотоконкурсу В. Одоміч] / Володимир Соболь // Житомирщина. – 2018. – 6 січ.(№ 3). – С. 7.

Творчість наших земляків. Віктор Одоміч : фотохудожник // Бізнес Полісся. – 2006. – № 1, грудень. С. 52-53. – (Стежками Полісся).

Підготувала Антоніна Макаревич – бібліограф.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *