Архітектурні родзинки Житомира

Анотований рекомендаційний список літератури для користувачів-дітей старшого шкільного віку та
організаторів дитячого читання

Любити свій край означає знати не тільки його сучасне, а й минуле, оскільки ці знання підносять і звеличують кожного з нас, наповнюють гордістю наші серця, розширюють світогляд. Пам’ять – одна з найцінніших особливостей цивілізованої людини. Адже на пам’яті тримається рід людський. То ж поринемо в історію забудови Житомира в XIX ст.

У першій половині XIX ст. ознаками зовнішнього вигляду Житомира були малоповерховість, наявність у середині кварталів великих незабудованих площ, зайнятих садами та городами. До нашого часу забудови цього періоду майже не збереглися. Вціліли лише окремі будівлі. Серед них — комплекс так званого архієрейського подвір’я на площі Рад (тепер його займає військова частина: будинки по Великій Бердичівській вулиці 31, 33, 34). Збереглося також декілька культових споруд. Зокрема, Яковлевська церква на Вільському кладовищі, залишки жіночого монастиря сестер милосердя — на території військового шпиталю, комплекс будівель католицької духовної семінарії та костьол Яна з Дуклі.

Наприкінці XIX ст. архітектурне обличчя Житомира почало змінюватися, зросла кількість дво- і триповерхових будинків, збудованих за європейським зразком. У кожному з будинків простежувались помітні домінуючі ознаки того чи іншого стилю: класицизм — комплекс будівель Першої чоловічої гімназії, губернське правління, будинок Кобилянського (тепер автошляховий коледж), 2-га чоловіча гімназія, державний банк; барокко – будинок нотаріуса Філіппова, окружний суд. Одночасно на рубіжі XIX-XX ст. в Житомирі споруджується велика кількість будинків у стилі так званої «цегляної архітектури». Зразками таких будинків з майстерно обробленими цеглою фасадами є майстерні професійно-технічного училища № 6, технологічного коледжу по вулицях Старо-Вільській та Московській, музична школа № 4 (колишній будинок нотаріуса Громачевського) та ряд інших.

Нове століття внесло в архітектуру Житомира і стиль модерн, який швидко став популярним. Творці цього стилю орієнтувалися в своїй творчості на використання природних форм. Для «модерну» властиві незвичайні обриси віконних та дверних прорізів. Особливу увагу звертали на нові будівельні матеріали: залізобетон, метал, скло та ін. Типовими представниками модерну в Житомирі є будинок католицької духовної консисторії (тепер краєзнавчий музей), Російська публічна бібліотека (тепер обласна бібліотека для дітей) та ін.

У забудові міста наприкінці XIX на початку XX ст. брали участь місцеві архітектори: Є. Соколов,
Ф. Афанасьєв, М. Кефалі, М. Лібрович, В. Безсмертний. Їхні творіння й досі прикрашають вулиці Житомира.

Ми надаємо вам можливість познайомитися з архітектурними родзинками нашого рідного Житомира. Запрошуємо у літературну подорож по сторінках найцікавіших краєзнавчих книг та статей з періодичних видань. Читайте й насолоджуйтесь цікавими розповідями про історію нашого краю.

Бібліографічна подорож до цікавого світу архітектури Житомира

 

 

Кафедральний Преображенський собор

Спорудження Кафедрального Преображенського собору велося в 1866-1874 роках за проектом академіка К. К. Рохау, професора архітектури Е. Жибера та архітектора В. Г. Шаламова. Собор був збудований в офіційному російсько-візантійському стилі. Він є одним з найбільших та найвеличніших православних храмів країни.

 

 

 

Мокрицкий, Георгий. Кафедральный Преображенский собор : 125 лет истории : архит.-краеведческий очерк / Г. Мокрицкий ; фото  Г. П. Мокрицкого. – Житомир : Волинь, 2000. – 48 с. —  44 ілюстр. : фотогр. – (Пам’ятки рідного міста ; Кн. 10).

У нарисі йдеться про архітектурно-будівельну історію храму, про місцевість на якій він знаходиться, про сумну долю будівлі в роки радянської влади та ії відродження після оголошення Незалежності України.

Костриця, М. Ю. Преображенський кафедральний собор у Житомирі / М. Ю. Костриця,
Г. П. Мокрицький. – К. : Техніка, 2004. – 142 с. : ілюстр. – (Національні святині України). –
Бібліогр.: с. 138-141.

Книжку присвячено одній з найбільш самобутніх сокральних споруд України — Спасо-Преображенському кафедральному собору у ЖитомиріДуже стримане внутрішнє оформлення, властиве скоріше католицьким храмам, привертає увагу до надзвичайно гармонійних пропорцій храму, просторого об’єму та місцевих оздоблювальних матеріалів. Велику увагу приділено архітектурно-будівній історії собору.

 

Михайлівська церква

Церква належить до однієї з найстаріших кам’яних культових споруд Православної церкви, хоча її вік відносно невеликий. Вона була споруджена у 1856 році на власні кошти  житомирського купця Михайла Федоровича Хаботіна. В її насиченій історії, немов у краплині води, відбиваються всі ті катаклізми, які довелося пережити нашому багатостраждальному народові.

 Костриця, Микола. Церква святого Архистратига Михаїла (Михайлівський собор) /

М. Костриця, Г. Мокрицький. – Житомир : Житомирський вісник, 1991. – 31 с. : фотогр. – (Пам`ятки рідного міста ; Вип. 1). – Бібліогр.: с. 31.

Разом з авторами цієї книжечки ти здійсниш цікаву  подорож у минуле Житомира. Дізнаєшся про історію будівництва Михайлівського собору, відкриєш для себе чимало фактів та імен.

Мокрицький, Георгий. Михайлівський собор: Народження. Поневіряння. Воскресіння /
Г. Мокрицький // Бізнес Полісся. — 2008. — № 11. – С. 52. – (Архітектурна спадщина).  &nbsnbsp;

Лютеранська кірха

Двісті років тому житомирські німці лютеранського віросповідання об’єдналися у релігійну громаду, обладнали власну кірху. Але храм майже ціле століття знаходився у непристосованому найманому приміщенні. І, нарешті, у 1896 році в Житомирі побудували нове чудове приміщення кірхи, яке і сьогодні є однією з прикрас міста і охороняється державою як пам’ятка архітектури. Будинок кірхи споруджений за проектом житомирського архітектора Арнольда Карловича Єнша.

 Мокрицький, Г. П. Лютеранська кірха у Житомирі : іст.- краєзнавчий нарис / Г. П. Мокрицький. – Житомир : Волинь, 2002. – 52 с. :  ілюстр. – (Пам’ятки рідного міста; кн. 16). – укр., нім., англ., рос. мовами.

Саме історії кірхи й присвячується ця невелика книжечка. 

 

 

 

Будинок Житомирської обласної бібліотеки для дітей            

(колишня Житомирська російська публічна бібліотека)

 

Будинок на вулиці Пушкінській, 36, в якому з 1979 року розміщується Житомирська обласна бібліотека для дітей, був споруджений у 1897 році спеціально для Житомирської  російської публічної бібліотеки. Будинок є пам’яткою архітектури місцевого значення та пам’яткою історії.

 

 

Мокрицький, Г. П. Будинок обласної дитячої бібліотеки : архіт.-іст. портрет / Г. П. Мокрицький // Книжковий дім відкритий всім : зб. ст. – Житомир : Волинь:
Рута, 2008. – С. 51-65. : фотогр.

Автор розповідає про історію створення будинку та його архітектурне обличчя.

Мокрицький, Г. П. Будинок Житомирської російської губернської бібліотеки, в якому відбулося перше засідання товариства дослідників Волині : [архіт. -іст. довідка] /
Г. П. Мокрицький // Пам’ятки і пам’ятні місця історії та культури міста Житомира і Житомирського району. Вип. 6 / ред. О. М. Іващенко. – Житомир : Полісся, 2006. –
С. 57-58.

Будинок Житомирської міськради

(колишнє Житомирське Товариство взаємного  кредиту)

Спорудження   будинку Товариства, відомого всім сьогодні як будинок Житомирської міської ради і міськвиконкому, розпочалося в травні 1899 року, а вже влітку 1900 року тут відбулося  новосілля. У традиціях тодішніх часів, перший поверх новобудови майже повністю був відданий закладам торгівлі. Але головним у будинку був все ж таки прекрасний актовий зал, де перед житомирянами співав Федір Шаляпін та проводилися зустрічі з іншими митцями.

  Мокрицький, Г. П. Майдан Рад, 4 : історія будинку : архіт.-краєзнавчий нарис / Г. П. Мокрицький. — Житомир : Волинь, 2000. — 24 с. : фотогр. — (Пам’ятки рідного

міста ; кн. 11).

Цей  краєзнавчо-архітектурний нарис знайомить нас з історією  спорудження будинку Товариства взаємного кредиту.

Мокрицький, Г. П. Будинок на Старому бульварі, 7 : сто років шляху / Г. П. Мокрицький. — Житомир : Журфонд, 1997. — 32 с. : фотогр. — (Пам’ятки рідного міста ; вип. 5). — Бібліогр.: с. 30-31.

Цей нарис присвячений історії та опису архітектури будинку Житомирського окружного суду.

 

Покровська церква

 

У 1875 році на тодішній слободі Каракуліна, далеко за містом було розміщено церкву Покрови Пресвятої Богородиці. З часом церква добудувалась, та й власне колишня заміська слобода старообрядців-безпоповців перетворилася на повноправну частину міста Житомира, яка, немов зелений острів із затишними старими садибами, продовжує тихе спокійне  життя посеред бурхливого моря багатоповерхового міста.

Мокрицький, Г. П.  Покровська церква на Каракульній, 6 = Pokrovska church in Zhytomyr : архіт.-краєзнавчий нарис / Г. П. Мокрицький, В. Я. Лазунов ; [пер. англ.
І. М. Гадзевича]. — Житомир : Волинь, 2001. — 52 с. : ілюстр. — (Пам’ятки рідного міста ;
кн. 14).

Популярна розповідь про будівлю на Каракульній, історію місцевості і походження її назви. Книжка ілюстрована рідкісними фотознімками з колекції автора.    

 

Водонапірна вежа

 

Водонапірна вежа на Пушкінській вулиці, споруджена в стилі модернізованої готики за проектом Карла Єнша в 1898 році, є одним із символів старого Житомира.

Мокрицький, Г. П. Вежа на Пушкінській : до 100-річчя Житомирського водопроводу / Г. П. Мокрицький. — Житомир : Волинь, 1998. — 48 с. : фотогр., схеми. — (Пам’ятки рідного міста ; кн. 6). — Бібліогр.: с. 46.

Архітектурно-краєзнавчий нарис присвячено водонапірній вежі — одній з найвизначніших будівель Житомира. Вежа споруджувалась в 1896-1898 роки. Прочитавши цю книжечку, ви дізнаєтесь чимало нового і цікавого з історії вежі.

 

Хочеш дізнатися більше? Рекомендуємо прочитати:

Архітектор з Гімназичної вулиці : про творчість архітектора А. Є. Білогруда // Костриця, М. Ю. У просторі і часі : видатні постаті Житомирщини / М. Ю. Костриця,
Г. П. Мокрицький. – Житомир, 1995. – С. 156-160. – (Краєзнавча б-ка).

Про творчість архітектора А .Є Білогруда.

Архітектори і проектні організації Житомирщини : довідник / [упоряд. О. Р. Борис, Г. П. Мокрицький]. — Вид. 2-ге, допов., переробл. — Житомир : Волинь, 2004. — 64 с. : фотогр.

У довіднику   подана інформація про архітекторів Житомирщини, надано біографічні довідки, перелік робіт архітекторів. Довідник буде корисним усім, хто цікавиться архітектурою рідного краю.

Визначні працівники архітектурно-будівельного комплексу Житомирщини (ХVIII-XXI ст.) : енцикл.- довід. вид. / уклад. : В. Л. Ксюковський, Г. П. Мокрицький, К. М. Толстанов. – Житомир : Волинь ; Рута, 2008. – 111 с. : фотогр.


Видання містить короткі біографічні довідки про визначних працівників архітектурно-будівельного комплексу Житомирщини з XVIII по XXI ст.

Житомир : фотоальбом / фото С. А. Глабчука ; текст Г. П. Мокрицького. – Житомир : Журфонд, 1997. – 104 с. : 129 ілюстр.- укр., рос., англ., нім., франц., пол. мовами.

Фотоальбом розповідає про Житомир та його архітектуру.

Костриця, М. Ю.  Житомир : підручна книга з краєзнавства / М. Ю. Костриця, Р. Ю. Кондратюк. — Вид. 2-ге, випр. і допов. — Житомир : Косенко, 2007. — 464 с. :
ілюстр. — Бібліогр.: с. 443-456.


У книзі висвітлюється історія Житомира – від його заснування до кінця ХХ ст. Видання багато ілюстровано документальними фотографіями, репродукціями рідкісних гравюр.

Мокрицький, Георгій. Житомир : архітектурно-краєзнав. ілюстр. путівник-довід. / Мокрицький, Георгій Павлович ; [за заг. ред. авт. ; пер. англ. О. Табунщика ; фотознімки авт.]. – Житомир : Волинь, 2007. – 224 с. : ілюстр., фотогр.


У книзі використано фотознімки старого Житомира з особистої колекції автора, а також з фондів Державного архіву Житомирської області, краєзнавчого музею. Матеріал поданий в дуже цікавій формі.

Опанасюк, О. Є. Пам`ятки архітектури та археології / О. Є. Опанасюк // Опанасюк, О. Є. Житомир : Що? Де? Як? : фото путівник / О. Є. Опанасюк, Ю. Л. Каповський ; фото
С. С. Крячка та ін. – К., 1984. – 191 с. : ілюстр. : фотогр.


Фотопутівник розповідає про один з важливих промислових та культурних центрів України – Житомир, про його пам`ятки архітектури та археології.

Пам`ятки і пам`ятні місця історії та культури міста Житомира і Житомирського району. Вип. 6 / ред. О. М. Іващенко. – Житомир : Полісся, 2006. – 306 с.

Короткі інформаційні повідомлення про пам`ятки та пам`ятні місця історії та культури міста Житомира і Житомирського району.

Укладач: І. О. Меднова, гол. бібліограф.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *